Historia

Popisy przy kielichu

Sympozjon, czyli zawody przy winie

Tak mógł wyglądać sympozjon Tak mógł wyglądać sympozjon bridgemanart.com / Corbis
Starogrecki sympozjon nie był zwykłą ucztą czy orgią. Nocne picie wina przez arystokratów miało sprawdzać ich kulturalne kompetencje, służyć uprawianiu polityki oraz edukować młodych członków elity.
Skyfos ze sceną mitologiczną z V w. p.n.e.Leemage/Getty Images Skyfos ze sceną mitologiczną z V w. p.n.e.

W trakcie wykopalisk w ateńskiej dzielnicy Kifissia archeolodzy natrafili na grób z V w. p.n.e., a w nim na rozbity kubek z imionami sześciu osób. Nie byłaby to specjalna rewelacja, gdyby nie imię Peryklesa (495–429 r. p.n.e.). Potwierdzeniem, że skyfos o dwóch uszkach rzeczywiście należał do ateńskiego męża stanu, jest obecność wyjątkowo rzadkiego imienia jego starszego brata Arifona. Według epigrafika Angelosa Matthaiou, kubka używano do picia wina na sympozjonie, a imiona zapisano zgodnie ze starszeństwem uczestników.

Polityka 38.2014 (2976) z dnia 16.09.2014; Nauka ; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Popisy przy kielichu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021