Historia

Stacja BBC nakręciła za pomocą drona krótki film o Auschwitz

To pierwsze takie świadectwo w historii – komentują internauci za granicą. Film powstał na zlecenie TVP.

Przejmujące nagranie brytyjskiej stacji ma – zdaniem jej autorów – ukazywać bezmiar tragedii, która pochłonęła życie ponad miliona ludzi. Ale też rejestrować teraźniejszość: opustoszenie, niezbywalną pamięć dramatycznych wydarzeń ubiegłego stulecia. I tych, którzy tę pamięć kultywują.

Film powstał na okoliczność 70-lecia wyzwolenia obozu Auschwitz na zlecenie TVP i jest fragmentem dłuższego materiału. Dronem operowali Owain Rich i Charlie Newland. 

W obchodach rocznicy w Polsce wziął udział m.in. reżyser Steven Spielberg, który zaprezentował własny dokument poświęcony Zagładzie. „Zachowanie takich miejsc jak Auschwitz uświadamia, z jaką łatwością nienawistne ideologie przekształcają się w okrutne akty terroru” – mówił. Dlatego trzeba o nich „pamiętać i nigdy nie zapominać”.

Film obejrzało do tej pory prawie milion osób. 

.BBC/Youtube.
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Marzec 2020: Pięć najciekawszych książek dla dzieci

Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. A teraz może szczególnie potrzebne.

Sebastian Frąckiewicz
29.03.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną