Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Wielka Karta małych kroków

Dlaczego Magna Charta jest wciąż ważna

Król Jan Bez Ziemi podpisuje ze zbuntowanymi poddanymi słynną Magna Charta Libertatum, 1215 r. Król Jan Bez Ziemi podpisuje ze zbuntowanymi poddanymi słynną Magna Charta Libertatum, 1215 r. Print Collector / Getty Images
Mająca już 800 lat Wielka Karta Swobód nie stała się zwietrzałym zabytkiem. Wciąż jest w użyciu w świecie anglosaskim, głównie w USA. W czym tkwi jej siła?
Pieczęć z Wielkiej KartyUniversal History Archive/Getty Images Pieczęć z Wielkiej Karty

Wiosną 1215 r. królestwo Anglii było w ogniu wojny domowej. Zbuntowani przeciw monarchii baronowie właśnie zdobyli Londyn. Król Jan Bez Ziemi musiał prosić buntowników o pokój. 15 czerwca wraz z całym dworem stawił się w miejscu zwanym Runnymede, by podpisać zawieszenie broni, które przejdzie do historii jako Magna Charta Libertatum (Wielka Karta Swobód). Był to najbardziej upokarzający dzień w jego życiu.

Droga Jana Bez Ziemi z dynastii Plantagenetów do Runnymede prowadziła przez Francję. Od pierwszego dnia na tronie musiał bronić swojej ojcowizny przed zakusami Paryża. Niestety, w nieco ponad pięć lat stracił na rzecz króla Francji większość ziem, które odziedziczył po ojcu. Aby je odzyskać, potrzebował pieniędzy. Król wyciskał z arystokracji wielkie kwoty, zajmował własność baronów, obciążał ich coraz nowymi opłatami, a tych, którzy płacić nie chcieli, więził i karał wedle własnej woli. W końcu baronowie powiedzieli dość, wszczynając rebelię zakończoną na łące Runnymede.

Magna Charta stanowi pierwszy dowód, że fundamentalne zmiany w prawie, zwłaszcza na linii król–poddani, idą w ślad za wojenną klęską. Jan jako przegrany musiał przystać na warunki godzące w królewski autorytet. Spośród 63 artykułów Karty dwa okazały się mieć wyjątkowe znaczenie dla przyszłości: „Żaden człowiek wolny nie może być pojmany ani uwięziony, pozbawiony mienia, wyjęty spod prawa, wygnany lub w jakikolwiek sposób ciemiężony (…) inaczej aniżeli na mocy prawomocnego wyroku wydanego przez jemu równych podług prawa ziemi” (art. 39) oraz „Nikomu nie sprzedamy, nie zaprzeczymy i nie odroczymy ani prawa, ani wymiaru sprawiedliwości” (art. 40).

Magna Charta jako układ pokojowy stanowiła spektakularną klęskę. Już kilka tygodni po ogłoszeniu nie była warta pergaminu, na którym ją spisano.

Polityka 24.2015 (3013) z dnia 09.06.2015; Historia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielka Karta małych kroków"
Reklama