Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Wszyscy jesteśmy bieżeńcami

Wędrówki ludów trwają nieprzerwanie

Emigranci z Europy Wschodniej na pokładzie statku zbliżającego się do Nowego Jorku, ok. 1900 r. Emigranci z Europy Wschodniej na pokładzie statku zbliżającego się do Nowego Jorku, ok. 1900 r. Universal History Archive / BEW
Wbrew „Rocie” Marii Konopnickiej ludzie od zarania dziejów rzucają ziemię, skąd ich lud.
10 mln ludzi musiało opuścić swoje domy po utworzeniu Pakistanu jako odrębnego od Indii kraju, 1947 r.Margaret Bourke-White/Getty Images 10 mln ludzi musiało opuścić swoje domy po utworzeniu Pakistanu jako odrębnego od Indii kraju, 1947 r.

Według komisarza ONZ ds. spraw uchodźców w 2013 r. został pobity rekord. 3,2 proc. ludzkości – 232 mln ludzi – nie mieszka w krajach swego urodzenia, o 60 mln więcej niż na początku XXI w. W obu Amerykach 72 mln, w Azji – 71 mln. Około połowy bieżeńców osiadło w dziesięciu krajach – w USA 45 mln, w Rosji 11 mln, w Niemczech 9,8 mln, a następnie w: Arabii Saudyjskiej, Emiratach, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie, Australii, Hiszpanii. Emigrują głównie Azjaci i Latynosi.

Polityka 30.2015 (3019) z dnia 21.07.2015; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Wszyscy jesteśmy bieżeńcami"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022