Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

66 różnych ludzi

Dlaczego polska opozycja musiała bronić konstytucji PRL

Stanisław Stomma, poseł z katolickiego koła Znak, protestuje przeciwko zmianom w konstytucji PRL, wstrzymując się od głosu podczas głosowania w Sejmie, 10 lutego 1976 r. Stanisław Stomma, poseł z katolickiego koła Znak, protestuje przeciwko zmianom w konstytucji PRL, wstrzymując się od głosu podczas głosowania w Sejmie, 10 lutego 1976 r. AN
W latach 70., paradoksalnie, polską opozycję zjednoczyła obrona... napisanej przy udziale Józefa Stalina konstytucji PRL.
Konstytucja PRL z 1952 r. z odręcznymi poprawkami StalinaWikipedia Konstytucja PRL z 1952 r. z odręcznymi poprawkami Stalina

Jak można bronić tej konstytucji, jeśli pochodzi ona z 1952 r., więc jest stalinowska?” – pytał retorycznie jeden z pisarzy, który uzasadniał w ten sposób odmowę podpisania listu protestacyjnego przeciwko zmianom w konstytucji PRL. Partia zapowiedziała publicznie projekt takich zmian we wrześniu 1975 r. W ustawie zasadniczej miało pojawić się stwierdzenie, że PRL jest „państwem socjalistycznym” oraz że PZPR jest „przewodnią siłą społeczeństwa w budowie socjalizmu”.

Polityka 38.2015 (3027) z dnia 15.09.2015; Historia; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "66 różnych ludzi"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022