Historia

Trumny pod specjalnym nadzorem

PRL: pogrzeby zasłużonych towarzyszy pod okiem SB

Pogrzeb Bolesława Bieruta, 16 marca 1956 r., Warszawa. Trumnę niosą: Józef Cyrankiewicz - czwarty od prawej, za nim Edward Ochab i po lewej Zenon Nowak. Pogrzeb Bolesława Bieruta, 16 marca 1956 r., Warszawa. Trumnę niosą: Józef Cyrankiewicz - czwarty od prawej, za nim Edward Ochab i po lewej Zenon Nowak. CAF / PAP
Pogrzeby dygnitarzy w PRL odbywały się pod okiem Służby Bezpieczeństwa. Mobilizowano przy takich okazjach ogromne siły milicyjne i wojskowe.
Kondukt pogrzebowy Aleksandra Zawadzkiego, 11 sierpnia 1964 r., Warszawa.Mariusz Szyperko/CAF/PAP Kondukt pogrzebowy Aleksandra Zawadzkiego, 11 sierpnia 1964 r., Warszawa.

W dokumentach organów bezpieczeństwa dotyczących pogrzebów peerelowskich dygnitarzy na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach można znaleźć mniejsze lub większe, ale stałe obawy związane z przebiegiem uroczystości. W przygotowywanych planach „zabezpieczenia” pogrzebów zwracała uwagę dbałość o niedopuszczenie publiczności zbyt blisko grobu. Resort spraw wewnętrznych mobilizował spore siły. Wydawać by się mogło, że zaangażuje przede wszystkim milicjantów z drogówki, której zadaniem było otwieranie i zamykanie ulic wzdłuż trasy konduktu pogrzebowego.

Polityka 44.2015 (3033) z dnia 27.10.2015; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Trumny pod specjalnym nadzorem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021