Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Pan od Don Kichota

Sekrety biografii Miguela de Cervantesa

Fragment monumentu poświęconego Cervantesovi. Madryt. Fragment monumentu poświęconego Cervantesovi. Madryt. Selbymay / Wikipedia
Przed 400 laty zmarł Miguel de Cervantes, poeta, żołnierz, bankrut i geniusz literatury. Zadziwiające, jak wiele tajemnic kryje w sobie do dziś biografia autora najsłynniejszej hiszpańskiej powieści.
Portret Cervantesa pędzla Juana de Jauregui. Istnieje wiele wątpliwości dotyczących autentyczności tego portretu i innych wizerunków pisarza.De Agostini Picture Library/EAST NEWS Portret Cervantesa pędzla Juana de Jauregui. Istnieje wiele wątpliwości dotyczących autentyczności tego portretu i innych wizerunków pisarza.

W Hiszpanii Filipa II, kraju uciążliwej i drobiazgowej biurokracji, powinno zostać więcej śladów po wybitnym poecie, dramatopisarzu i noweliście. W studiach nad Cervantesem nierzadko pojawia się sugestia, że autor „Don Kichota” kluczył i zacierał za sobą ślady, chcąc być może ukryć wstydliwe czy nawet groźne fragmenty własnej biografii. Wśród ewentualnych przyczyn takiego postępowania najczęściej wymienia się kwestię pochodzenia rodziny wywodzącej się – wedle najczęściej przywoływanej, ale trudnej do udowodnienia teorii – z przechrzczonych hiszpańskich Żydów, zwanych marrani lub conversos.

Rozwiązanie zagadki może być prostsze – co prawda Cervantes, wydając na dziesięć lat przed śmiercią pierwszy tom przygód szalonego rycerza, stał się ogólnie znanym literatem, ale z pewnością nie żadną ważną osobą, zbliżoną znaczeniem choćby do Lope de Vegi. Sukces „Przemyślnego szlachcica Don Kichota z Manczy” pozwolił mu wprawdzie dobrze sprzedać „Nowele przykładne” i drugi tom „Don Kichota”, nie zapewnił jednak Cervantesowi ani dostatku, ani wielkiego uznania. Do 1738 r., kiedy ukazała się pierwsza biografia pisarza, mało kto się nim interesował, a z czasów jego życia nie pozostał nawet jeden portret, stąd utożsamienie fizjonomii Cervantesa z opisem stworzonej przez niego postaci – na każdym ze swych licznych pomników pisarz najbardziej przypomina Don Kichota z ilustracji Gustave’a Doré.

Czas przełomu w Hiszpanii

Czasy Cervantesa to w dziejach Hiszpanii okres wyjątkowy – wielkiej potęgi, naznaczonej już jednak pierwszymi symptomami rozkładu. Niewiele ponad pół wieku przed narodzinami pisarza wojska Ferdynanda i Izabeli zdobyły Grenadę, kończąc tym samym trwającą siedem wieków rekonkwistę (odbicie Półwyspu Iberyjskiego z rąk muzułmańskich Maurów).

Polityka 16.2016 (3055) z dnia 12.04.2016; Historia; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Pan od Don Kichota"
Reklama