Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Pan od Don Kichota

Sekrety biografii Miguela de Cervantesa

Fragment monumentu poświęconego Cervantesovi. Madryt. Fragment monumentu poświęconego Cervantesovi. Madryt. Selbymay / Wikipedia
Przed 400 laty zmarł Miguel de Cervantes, poeta, żołnierz, bankrut i geniusz literatury. Zadziwiające, jak wiele tajemnic kryje w sobie do dziś biografia autora najsłynniejszej hiszpańskiej powieści.
Portret Cervantesa pędzla Juana de Jauregui. Istnieje wiele wątpliwości dotyczących autentyczności tego portretu i innych wizerunków pisarza.De Agostini Picture Library/EAST NEWS Portret Cervantesa pędzla Juana de Jauregui. Istnieje wiele wątpliwości dotyczących autentyczności tego portretu i innych wizerunków pisarza.

W Hiszpanii Filipa II, kraju uciążliwej i drobiazgowej biurokracji, powinno zostać więcej śladów po wybitnym poecie, dramatopisarzu i noweliście. W studiach nad Cervantesem nierzadko pojawia się sugestia, że autor „Don Kichota” kluczył i zacierał za sobą ślady, chcąc być może ukryć wstydliwe czy nawet groźne fragmenty własnej biografii. Wśród ewentualnych przyczyn takiego postępowania najczęściej wymienia się kwestię pochodzenia rodziny wywodzącej się – wedle najczęściej przywoływanej, ale trudnej do udowodnienia teorii – z przechrzczonych hiszpańskich Żydów, zwanych marrani lub conversos.

Polityka 16.2016 (3055) z dnia 12.04.2016; Historia; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Pan od Don Kichota"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022