Historia

Tajemnica prokuratora Wyszyńskiego

Andriej Wyszyński: sekrety bezwzględnego pomocnika Stalina

Andriej Wyszyński, osławiony radziecki prokurator. Andriej Wyszyński, osławiony radziecki prokurator. G. Vail / EAST NEWS
Andriej Wyszyński, słynny stalinowski prokurator, a potem szef MSZ i ambasador w USA, zszedł z tego świata w okolicznościach, które do dziś pozostają niewyjaśnione.
Andriej Wyszyński (z prawej) w drodze na konferencję w Poczdamie, 1945 r.Wikipedia Andriej Wyszyński (z prawej) w drodze na konferencję w Poczdamie, 1945 r.

Ukraiński szef MSZ Dmytro Manuilski pisze 28 grudnia 1948 r.: „Drogi towarzyszu Stalin, zwracam się do Was w sprawie Wyszyńskiego (…) Za granicą, bez nadzoru ze strony KC, zachowuje się jak drobnomieszczanin i człowiek bezgranicznie zadufany w sobie”. Ten list, z odręczną notatką Stalina, został znaleziony po śmierci Andrieja Wyszyńskiego w jego nowojorskim sejfie. Leżał otwarty, na wierzchu sterty innych dokumentów. A na nim położony był brauning.

Polityka 24.2016 (3063) z dnia 07.06.2016; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Tajemnica prokuratora Wyszyńskiego"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Nowa aplikacja „Polityki” – cały świat pod ręką

„Polityka” udostępniła swoją nową aplikację mobilną. Prosta i intuicyjna w obsłudze, oferuje nowoczesne rozwiązania i przyjemność czytania. To następny krok w rozwoju „Polityki” w świecie cyfrowych treści i subskrypcji internetowych.

Redakcja
16.02.2021