Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Wojna domowa i bitwa o pamięć

Hiszpania generała Franco

Gen. Franco (w centrum) wizytuje kwaterę główną Frontu Północnego w Burgos, 1936 r. Gen. Franco (w centrum) wizytuje kwaterę główną Frontu Północnego w Burgos, 1936 r. Imagno / Getty Images
Wojskowy zamach stanu 80 lat temu rozpoczął w Hiszpanii wojnę domową, która pochłonęła mnóstwo ofiar i zaprowadziła prawicową dyktaturę na niemal cztery dekady.
Plakaty republikańskie z czasów wojny domowej w HiszpaniiEAST NEWS Plakaty republikańskie z czasów wojny domowej w Hiszpanii

Komendant wojskowy Wysp Kanaryjskich gen. Francisco Franco wyleciał z Gran Canarii w kierunku Maroka 18 lipca 1936 r. Kilka godzin wcześniej hiszpańskie oddziały stacjonujące w Afryce ogłosiły, że władze państwowe nie są w stanie uporać się z poważnymi problemami kraju, w związku z czym armia przejmuje władzę.

Pięć lat wcześniej, w kwietniu 1931 r., Hiszpania stała się republiką. Po prawie ośmiu latach rządów dyktatorów wojskowych, Miguela Primo de Rivery oraz Damaso Berenguera, przy okazji pierwszych wolnych wyborów doszło do masowych manifestacji zwolenników republiki, które w ciągu zaledwie paru dni i praktycznie bez rozlewu krwi doprowadziły do upadku monarchii.

Polityka 29.2016 (3068) z dnia 12.07.2016; Historia; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Wojna domowa i bitwa o pamięć"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022