Historia

Arabia w ogniu

Thomas Edward Lawrence – intelektualista na wojnie

Jeden z arabskich oddziałów partyzanckich stworzonych przez T.E. Lawrence'a, 1916 r. Jeden z arabskich oddziałów partyzanckich stworzonych przez T.E. Lawrence'a, 1916 r. Hulton Archive / Getty Images
Sto lat temu Arabowie, z pomocą Brytyjczyków, podpalili Bliski Wschód, by pokonać Turcję. Od tego czasu region płonie niemal nieprzerwanie, bo nauki z tamtej wojny wynieśli, zdaje się, tylko radykałowie.
Thomas Edward Lawrence (1888 - 1935), znany jako Lawrence z Arabii, odegrał kluczową rolę w arabskiej rewolcie przeciw Turcji.Print Collector/Getty Images Thomas Edward Lawrence (1888 - 1935), znany jako Lawrence z Arabii, odegrał kluczową rolę w arabskiej rewolcie przeciw Turcji.

„Polegli wyglądali niezwykle pięknie. Łagodne światło nocy nadało im barwę kości słoniowej. Turcy mieli białe ciała, znacznie bielsze od Arabów” – pisał we wspomnieniach Thomas Edward Lawrence, znany bardziej jako Lawrence z Arabii. Tureckie trupy były nagie, bo zwycięzcy Arabowie, zgodnie ze zwyczajem, przywłaszczyli sobie ich mundury. Anglik, widząc, jak jego towarzysze kłócą się o łupy, poczuł do nich wstręt. Sam, mimo ogromnego zmęczenia, poukładał porozrzucane ciała żołnierzy – „trzeba było ich wyprostować, żeby mogli nareszcie odpocząć”.

Polityka 6.2017 (3097) z dnia 07.02.2017; Historia; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Arabia w ogniu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

PiS wprowadza „ruski ład”? Polska spiera się z UE, Kreml klaszcze

„Ruski ład” w Polsce to scenariusz, któremu Kreml kibicuje od lat. Zresztą do tej pory prognozy Rosjan sprawdzają się co do joty. Co to oznacza? Że Polska z Unii formalnie wprawdzie nie wystąpi, ale osunie się na jej peryferie.

Agnieszka Bryc
22.07.2021