„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Sprzedana Alaska

Jak carska Rosja sprzedała Alaskę Stanom Zjednoczonym

Podpisanie aktu sprzedaży Alaski – obraz Emanuela Leutze'a, 1867 r. Podpisanie aktu sprzedaży Alaski – obraz Emanuela Leutze'a, 1867 r. The Granger Collection
Sprawa Alaski, sprzedanej przez carat Stanom Zjednoczonym 150 lat temu, obrosła wieloma mitami. W Rosji na różnych szczeblach padają pytania: czy transakcja była legalna? Czy w ogóle miała miejsce? I – czy jest nieodwracalna?
Rosyjska kopia traktatu przekazującego Alaskę USAEverett Rosyjska kopia traktatu przekazującego Alaskę USA

Gdy w połowie lutego 2017 r. Donald Trump dał na Twitterze do zrozumienia, że Rosja zabrała Ukrainie Krym siłą, Moskwa znowu wyciągnęła temat alaskijskiej ziemi. „Żądać od nas oddania Krymu Ukrainie to tak, jakbyśmy my chcieli odzyskać od Ameryki Alaskę” – powiedział agencji Interfax przewodniczący Komitetu Obrony i Bezpieczeństwa rosyjskiej Rady Federacji Wiktor Ozierow.

Ruska Ameryka

Między XV a końcem XIX w. rozrastająca się Rosja rozsiadła się na trzech kontynentach: w Europie, Azji i Ameryce.

Polityka 12.2017 (3103) z dnia 21.03.2017; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Sprzedana Alaska"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021