Nagrody Historyczne 2017 przyznane! Oto najlepsze książki o najnowszej historii Polski
9 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI 2017 za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2016 r.
Laureaci Nagród Historycznych 2017. Od lewej: Sebastian Pawlina, Elżbieta Orman, Antoni Kroh, Joanna Dufrat, Piotr Cichoracki, Dariusz Jarosz, Grzegorz Miernik.
Polityka

Laureaci Nagród Historycznych 2017. Od lewej: Sebastian Pawlina, Elżbieta Orman, Antoni Kroh, Joanna Dufrat, Piotr Cichoracki, Dariusz Jarosz, Grzegorz Miernik.

Zwycięskie książki
mat. pr.

Zwycięskie książki

Nagrody Historyczne Polityki 2017
Polityka

Nagrody Historyczne Polityki 2017

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrali Grzegorz Miernik i Dariusz Jarosz za książkę „»Zhańbiona«. Wieś Okół: opowieści o buncie” (wyd. Instytut Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach). Książka opowiada historię chłopskiego buntu na tle kolektywizacji w jednej z kieleckich wsi w 1945 r.

W dziale pamiętników i wspomnień przyznano dwie równoważne nagrody. Pierwszą otrzymała książka Antoniego Kroha „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie” (wyd. Iskry) – opowieść o odnajdywaniu się Łemków w nieprzychylnych dla nich czasach PRL-u. Druga nagroda trafiła w ręce Joanny Dufrat i Piotra Cichorackiego za opracowanie „Dziennika wydarzeń (1939-1944) Jędrzeja Moraczewskiego” (wyd. LTW), okupacyjnego diariusza prowadzonego przez 70-letniego przedwojennego premiera z perspektywy podwarszawskiego Sulejówka.

W kategorii wydawnictwa źródłowe Jury przyznało nagrodę Elżbiecie Orman za opracowanie „Najmniej jestem tam, gdzie jestem. Listy Zofii z Vorzimerów Breudstedt z Warszawy i getta warszawskiego do córki Marysi w Szwajcarii” (wyd. Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacja Centrum Dokumentacji Czyny Niepodległościowego). 27 listów matki do córki odsłania na przykładzie życia prywatnego polsko-niemiecko-żydowskiej rodziny skutki działania mechanizmów totalitarnego systemu.

Najlepszym debiutem okazała się zaś książka Sebastiana Pawliny „Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej”, (wyd. Muzeum II Wojny Światowej). Autor po przeanalizowaniu na nowo dziesiątków relacji i wspomnień próbuje odpowiedzieć na pytanie, jakie problemy (bytowe, etyczne) towarzyszyły na co dzień konspiratorom.

Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 r. W skład Jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika POLITYKA, a wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii.

Skład Jury Nagród Historycznych POLITYKI: prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący), prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.

Czytaj także

Teksty historyczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną