Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Nagrody Historyczne 2017 przyznane! Oto najlepsze książki o najnowszej historii Polski

Zwycięskie książki Zwycięskie książki mat. pr.
9 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI 2017 za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2016 r.
Laureaci Nagród Historycznych 2017. Od lewej: Sebastian Pawlina, Elżbieta Orman, Antoni Kroh, Joanna Dufrat, Piotr Cichoracki, Dariusz Jarosz, Grzegorz Miernik.Polityka Laureaci Nagród Historycznych 2017. Od lewej: Sebastian Pawlina, Elżbieta Orman, Antoni Kroh, Joanna Dufrat, Piotr Cichoracki, Dariusz Jarosz, Grzegorz Miernik.
Nagrody Historyczne Polityki 2017Polityka Nagrody Historyczne Polityki 2017

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrali Grzegorz Miernik i Dariusz Jarosz za książkę „»Zhańbiona«. Wieś Okół: opowieści o buncie” (wyd. Instytut Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach). Książka opowiada historię chłopskiego buntu na tle kolektywizacji w jednej z kieleckich wsi w 1945 r.

W dziale pamiętników i wspomnień przyznano dwie równoważne nagrody. Pierwszą otrzymała książka Antoniego Kroha „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie” (wyd. Iskry) – opowieść o odnajdywaniu się Łemków w nieprzychylnych dla nich czasach PRL-u. Druga nagroda trafiła w ręce Joanny Dufrat i Piotra Cichorackiego za opracowanie „Dziennika wydarzeń (1939-1944) Jędrzeja Moraczewskiego” (wyd. LTW), okupacyjnego diariusza prowadzonego przez 70-letniego przedwojennego premiera z perspektywy podwarszawskiego Sulejówka.

W kategorii wydawnictwa źródłowe Jury przyznało nagrodę Elżbiecie Orman za opracowanie „Najmniej jestem tam, gdzie jestem. Listy Zofii z Vorzimerów Breudstedt z Warszawy i getta warszawskiego do córki Marysi w Szwajcarii” (wyd. Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacja Centrum Dokumentacji Czyny Niepodległościowego). 27 listów matki do córki odsłania na przykładzie życia prywatnego polsko-niemiecko-żydowskiej rodziny skutki działania mechanizmów totalitarnego systemu.

Najlepszym debiutem okazała się zaś książka Sebastiana Pawliny „Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej”, (wyd. Muzeum II Wojny Światowej). Autor po przeanalizowaniu na nowo dziesiątków relacji i wspomnień próbuje odpowiedzieć na pytanie, jakie problemy (bytowe, etyczne) towarzyszyły na co dzień konspiratorom.

Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 r. W skład Jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika POLITYKA, a wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii.

Skład Jury Nagród Historycznych POLITYKI: prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący), prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną