Historia

A Wisła płynie dalej

Fakty i mity o Łemkach

Wesele łemkowskie. Fotografiia Iwana Masleja z kolekcji Muzeum Objednannia Łemkiw Canady, zrobiona w latach 1911–40 podczas przedwojennych odwiedzin Łemkowszczyzny przez autora. Wesele łemkowskie. Fotografiia Iwana Masleja z kolekcji Muzeum Objednannia Łemkiw Canady, zrobiona w latach 1911–40 podczas przedwojennych odwiedzin Łemkowszczyzny przez autora. Tyrsa/Aleksander Maslej
Antoni Kroh, laureat tegorocznej Nagrody Historycznej POLITYKI za książkę „Za tamtą górą”, o tym, kim są Łemkowie i dlaczego tak mało o nich wiemy.
Antoni Kroh, etnograf, historyk literatury, literat, tłumaczLeszek Zych/Polityka Antoni Kroh, etnograf, historyk literatury, literat, tłumacz

Joanna Podgórska: – Deklaruje pan, że zainteresował się Łemkami, by zrozumieć, jak to jest żyć od wielu pokoleń w Polsce, nie będąc Polakiem, jak wracać po wypędzeniu do wsi, których już nie ma. Jak to jest?
Antoni Kroh: – Od lat próbuję to zrozumieć i jestem głęboko wdzięczny Łemkom, że mnie przyjęli, uczyli, odpowiadali na moje pytania, nie zawsze mądre. Moja książka to nie monografia czy opracowanie naukowe, ale zbiór wspomnień. Opisuję to, co widziałem i słyszałem.

Polityka 21.2017 (3111) z dnia 23.05.2017; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "A Wisła płynie dalej"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Ghislaine Maxwell, kobieta, która pomogła Epsteinowi zbudować harem

Córka brytyjskiego magnata prasowego miała werbować dla swojego przyjaciela Jeffreya Epsteina młode, przeważnie nieletnie dziewczęta. Jak absolwentka Oxfordu mogła wejść w tę rolę?

Tomasz Zalewski
18.08.2019