Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

A Wisła płynie dalej

Fakty i mity o Łemkach

Wesele łemkowskie. Fotografiia Iwana Masleja z kolekcji Muzeum Objednannia Łemkiw Canady, zrobiona w latach 1911–40 podczas przedwojennych odwiedzin Łemkowszczyzny przez autora. Wesele łemkowskie. Fotografiia Iwana Masleja z kolekcji Muzeum Objednannia Łemkiw Canady, zrobiona w latach 1911–40 podczas przedwojennych odwiedzin Łemkowszczyzny przez autora. Tyrsa/Aleksander Maslej
Antoni Kroh, laureat tegorocznej Nagrody Historycznej POLITYKI za książkę „Za tamtą górą”, o tym, kim są Łemkowie i dlaczego tak mało o nich wiemy.
Antoni Kroh, etnograf, historyk literatury, literat, tłumaczLeszek Zych/Polityka Antoni Kroh, etnograf, historyk literatury, literat, tłumacz

Joanna Podgórska: – Deklaruje pan, że zainteresował się Łemkami, by zrozumieć, jak to jest żyć od wielu pokoleń w Polsce, nie będąc Polakiem, jak wracać po wypędzeniu do wsi, których już nie ma. Jak to jest?
Antoni Kroh: – Od lat próbuję to zrozumieć i jestem głęboko wdzięczny Łemkom, że mnie przyjęli, uczyli, odpowiadali na moje pytania, nie zawsze mądre. Moja książka to nie monografia czy opracowanie naukowe, ale zbiór wspomnień. Opisuję to, co widziałem i słyszałem.

Polityka 21.2017 (3111) z dnia 23.05.2017; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "A Wisła płynie dalej"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022