Historia

Sierpniowe barykady

Solidarność: czy to była rewolucja

Strajkujący robotnicy Gdańskiej Stoczni Remontowej Strajkujący robotnicy Gdańskiej Stoczni Remontowej Stanisław Składanowski/KFP / •
Strajki w 1980 r. można uznać za polską wersję zburzenia Bastylii, a to, co nastąpiło po nich, za Wielką Rewolucję Solidarności.
Lech Wałęsa na bramie Stoczni im. Lenina po podpisaniu porozumienia, 1980 r.Chris Niedenthal/Forum Lech Wałęsa na bramie Stoczni im. Lenina po podpisaniu porozumienia, 1980 r.

W sierpniu 1980 r. do strajkujących w Stoczni im. Lenina przyjechało z Hiszpanii dwóch trockistów i za pośrednictwem tłumacza Ryszarda Kapuścińskiego zwróciło się do prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego: „Chcieliśmy się zapoznać z waszą rewolucją”. Usłyszeli: „Nie robimy tu żadnej rewolucji. Załatwiamy nasze sprawy. Wybaczcie, ale proszę natychmiast opuścić teren stoczni bez prawa powrotu”. Trockiści zostali wyrzuceni i do zawiązania nowej Międzynarodówki nie doszło.

Polityka 35.2017 (3125) z dnia 29.08.2017; Historia; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Sierpniowe barykady"

Czytaj także

Kultura

Zofia Posmysz – nikt w taki sposób jak ona nie napisał o Auschwitz

Te książki najlepiej czytać razem: wywiad rzekę z Zofią Posmysz „Królestwo za mgłą” i jej wznowioną powieść – arcydzieło „Wakacje nad Adriatykiem”.

Justyna Sobolewska
14.02.2017