Historia

Ułuda samotnej wyspy

Polacy na wyspie – czyli jak się u nas uczy historii

Były prezydent USA Ronald Reagan witany przez premiera Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie, wrzesień 1990 r. Bez zdecydowanej polityki amerykańskich elit nawet rozpad ZSRR nie gwarantowałby nam wolnościowej transformacji, zapoczątkowanej w 1989 r. Były prezydent USA Ronald Reagan witany przez premiera Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie, wrzesień 1990 r. Bez zdecydowanej polityki amerykańskich elit nawet rozpad ZSRR nie gwarantowałby nam wolnościowej transformacji, zapoczątkowanej w 1989 r. Radkowski / PAP
Rodzime podręczniki do historii i syntezy dziejów zawierają głównie opowieść o wydarzeniach politycznych w Polsce. Młodzież jest uczona historii kraju jako dziejów równoległych w stosunku do historii powszechnej, jakby Polacy żyli w jakimś innym świecie.
Zachodnia gotowość dogadywania się ze Stalinem była istotniejsza niż zasługi i ofiary Polaków w walce o wolność Zachodu. Na zdjęciu uczestnicy konferencji jałtańskiej.Wikipedia Zachodnia gotowość dogadywania się ze Stalinem była istotniejsza niż zasługi i ofiary Polaków w walce o wolność Zachodu. Na zdjęciu uczestnicy konferencji jałtańskiej.

Na dobrą sprawę polskie dzieje XX w. w najpopularniejszym ujęciu spotykają się z tym, co działo się na świecie, tylko przy okazji dwóch wielkich wojen. Jedynie w tych przypadkach daje się w świadomości dziejopisów zauważyć organiczne połączenie tego, co zdarzyło się w Polsce, z tym, co w innych częściach świata. Tymczasem, jeśli spojrzeć na XX w., wszystkie wielkie wydarzenia w historii kraju, z wyjątkiem wyboru Jana Pawła II na papieża i powstania Solidarności, były po prostu wariantem tego, co można było zaobserwować w innych krajach, częścią szerszego trendu, który kształtował daną epokę.

Polityka 3.2018 (3144) z dnia 16.01.2018; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Ułuda samotnej wyspy"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Rozmowa z lesbijkami, szczęśliwymi małżonkami

Gdy słyszę, że ktoś krzyczy za mną lesba, wzruszam ramionami i idę dalej. A nawet gdybym miała zareagować, powiedziałabym: tak, lesba, i co z tego? – rozmowa z Małgorzatą Rawińską i Ewą Tomaszewicz.

Joanna Cieśla
12.06.2018