Historia

„Może gorzej być skazanym na życie…”

Dramat Szmula Zygielbojma

Szmul Zygielbojm Szmul Zygielbojm AN
To słowa wyjęte z listu Szmula Zygielbojma. W czasie II wojny jako polityk nie zdołał zorganizować pomocy dla polskich Żydów. Jako mąż i ojciec nie ocalił najbliższych. Popełnił samobójstwo.
List do prezydenta Władysława Raczkiewicza oraz premiera Władysława Sikorskiego wyjaśniający motywy samobójstwa Szmula Zygielbojma.AN List do prezydenta Władysława Raczkiewicza oraz premiera Władysława Sikorskiego wyjaśniający motywy samobójstwa Szmula Zygielbojma.

Przez ponad rok swojej pracy na emigracji w Londynie Szmul Zygielbojm, jeden z przywódców żydowskiej socjalistycznej partii Bund, zdołał nawiązać dziesiątki kontaktów z politykami, działaczami związkowymi i dziennikarzami. Czynił wszystko, aby informacja o tragedii polskich Żydów trafiła do jak największej liczby osób. Kolejne niepowodzenia pogłębiały jednak jego poczucie izolacji i niezrozumienia, a krąg osób, z którymi się spotykał, malał. Wiadomość o wybuchu powstania w getcie warszawskim zmusiła go do szukania nowych dróg dotarcia do mieszkańców wolnego świata.

Polityka 19.2018 (3159) z dnia 08.05.2018; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "„Może gorzej być skazanym na życie…”"

Czytaj także

Nauka

Gorąco w styczniu? Grzeje nas… Ocean Indyjski

Ciepła zima trwa w najlepsze. Styczeń był do tej pory równie rozgrzany jak grudzień. Czy doczekamy się jeszcze śniegu w całej Polsce? Trochę zależy to od Oceanu Indyjskiego.

Andrzej Hołdys
19.01.2020