Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Żydowskie strategie przetrwania

Losy polskich Żydów – nowe ważne świadectwo

Gubernator Hans Frank (z prawej) przyjmuje meldunek od komendanta oddziału polskiej granatowej policji, 1940 r. W tle stoją polscy policjanci. Gubernator Hans Frank (z prawej) przyjmuje meldunek od komendanta oddziału polskiej granatowej policji, 1940 r. W tle stoją polscy policjanci. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Na prezentację książki o losach polskich Żydów podczas okupacji przyszły tłumy. Nie odstraszyły naukowy język, setki przypisów, blisko tysiąc siedemset stron lektury. Skąd to zainteresowanie? I emocje, które ta książka wciąż budzi?
„Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”, red. Barbara Engelking, Jan Grabowski, tomy 1 i 2, Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Warszawa 2018 „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”, red. Barbara Engelking, Jan Grabowski, tomy 1 i 2, Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Warszawa 2018

Dwutomowe dzieło historyków skupionych wokół Centrum Badań nad Zagładą Żydów „Dalej jest noc” (tytuł zaczerpnięty z poematu „Podróż” Czesława Miłosza) jest kontynuacją wcześniejszych publikacji zespołu. Warto wspomnieć choćby „Prowincję noc” (2007), „Zarys krajobrazu” (2011) czy Jana Grabowskiego „Judenjagd. Polowanie na Żydów 1942–1945. Studium dziejów pewnego powiatu” (2011). Na łamach POLITYKI o książce „Dalej jest noc” opowiadał już w lutym Jan Grabowski.

Przypomnę, że tym razem zespół pod kierunkiem Barbary Engelking i Jana Grabowskiego poszerzył badania; przeanalizował sytuację w dziewięciu okupowanych powiatach; od położonego na północnym wschodzie Bielska Podlaskiego, poprzez mazowiecki Węgrów, lubelski Łuków i Biłgoraj, po leżącą między Rzeszowem a Tarnowem Dębicę, małopolską Bochnię, Miechów i Nowy Targ. Z miejscowości wysuniętych bardziej na wschód wybrano Złoczów znajdujący się obecnie na Ukrainie. Wszystkie te powiaty (poza bielskim, który wszedł w skład Bezirk Bialystok) przynależały do utworzonego przez Niemców Generalnego Gubernatorstwa.

Bojkotować tych pasożytów

Ktoś mógłby powiedzieć, że badaniem został objęty niewielki wycinek, skoro na GG składało się 50 powiatów (oprócz miejskich). Wcześniejsze i bieżące analizy członków zespołu stanowią jednak reprezentatywną próbę pozwalającą wyciągnąć ugruntowane źródłowo wnioski. Wybrane jednostki administracyjne położone w różnych regionach Polski dają możliwość porównań z jednej strony polityki eksterminacyjnej Niemców, z drugiej strategii przetrwania na tych terenach Żydów.

Polityka 21.2018 (3161) z dnia 22.05.2018; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Żydowskie strategie przetrwania"
Reklama