Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

W Chemnitz nie wiadomo nic

Chemnitz: dawniej Karl-Marx-Stadt

Policja obserwuje demonstrację prawicowców w Chemnitz. Policja obserwuje demonstrację prawicowców w Chemnitz. Sean Gallup / Getty Images
Miasto, które stało się sławne z powodu burzliwych zamieszek z cudzoziemcami w tle, jeszcze niedawno nazywało się Karl-Marx-Stadt i leżało w NRD. Saksonia, ta dawna perła Niemiec, przeszła po wojnie długą drogę.
Flagi komunistycznej organizacji Wolna Młodzież Niemiecka przed pomnikiem Marksa w Karl-Marx-Stadt, październik 1989 r.Meißner/Ullstein Bild/Getty Images Flagi komunistycznej organizacji Wolna Młodzież Niemiecka przed pomnikiem Marksa w Karl-Marx-Stadt, październik 1989 r.

W prowincjonalnym Chemnitz na niedzielnym deptaku między młodymi ludźmi dochodzi do sprzeczki. W końcu idą w ruch noże, dwóch jest ciężko pociętych, jeden zakłuty na śmierć. Nożownicy – Irakijczyk i Syryjczyk – zostają ujęci. Ofiarą jest kibic trzecioligowego Chemnitzer FC. Głuchy telefon szybko działa. Do kiboli z grupy Kaotik dochodzi, że jeden z nich bronił molestowanej przez muzułmanów Niemki i został zabity. Przez Facebook wzywają do zlotu. Przyłączają się inne grupy, w tym Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Polityka 36.2018 (3176) z dnia 04.09.2018; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "W Chemnitz nie wiadomo nic"
Reklama