Historia

Kiedy zaczęła się druga wojna światowa

Ile razy zaczynała się druga wojna światowa?

Adolf Hitler podczas defilady Wehrmachtu w Warszawie w Alejach Ujazdowskich, 5 października 1939 r. Adolf Hitler podczas defilady Wehrmachtu w Warszawie w Alejach Ujazdowskich, 5 października 1939 r. Hugo Jaeger/Time Life Pictures / Getty Images
Dla nas początkiem był 1 września 1939 r. Ale ta wojna, która ogarnęła niemal wszystkie kontynenty i pochłonęła ponad 60 mln zabitych, zaczynała się wiele razy i w różnych miejscach.
Amerykańscy żołnierze oddają hołd kolegom poległym 7 grudnia 1941 r. podczas japońskiego ataku na bazy floty i lotnictwa w Pearl Harbor na Hawajach.Galerie Bilderwelt/Getty Images Amerykańscy żołnierze oddają hołd kolegom poległym 7 grudnia 1941 r. podczas japońskiego ataku na bazy floty i lotnictwa w Pearl Harbor na Hawajach.

Dla Polaków druga wojna światowa zaczęła się 1 września 1939 r. bombardowaniem Wielunia przez Luftwaffe, ostrzałem Westerplatte przez pancernik „Schleswig Holstein” i wyłamywaniem przez Wehrmacht granicznych szlabanów. W sierpniu tamtego roku pierwszemu pokoleniu wychowanemu już w niepodległej Polsce świat – mimo groźby wojny – wydawał się uładzony. Jesień wywróciła go do góry nogami. Niemieckie zagony pancerne z północy, wschodu i południa szybko przerwały obronę na granicach.

Polityka 1.2019 (3192) z dnia 01.01.2019; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Kiedy zaczęła się druga wojna światowa"

Czytaj także

Świat

Kontrowersyjna rolna rewolucja

Lada dzień na Ukrainie rozpocznie się rolna rewolucja. To najbardziej oczekiwana i kontrowersyjna obietnica Wołodymyra Zełenskiego.

Oleksandra Iwaniuk
25.01.2020