Historia

Kiedy zaczęła się druga wojna światowa

Ile razy zaczynała się druga wojna światowa?

Adolf Hitler podczas defilady Wehrmachtu w Warszawie w Alejach Ujazdowskich, 5 października 1939 r. Adolf Hitler podczas defilady Wehrmachtu w Warszawie w Alejach Ujazdowskich, 5 października 1939 r. Hugo Jaeger/Time Life Pictures / Getty Images
Dla nas początkiem był 1 września 1939 r. Ale ta wojna, która ogarnęła niemal wszystkie kontynenty i pochłonęła ponad 60 mln zabitych, zaczynała się wiele razy i w różnych miejscach.
Amerykańscy żołnierze oddają hołd kolegom poległym 7 grudnia 1941 r. podczas japońskiego ataku na bazy floty i lotnictwa w Pearl Harbor na Hawajach.Galerie Bilderwelt/Getty Images Amerykańscy żołnierze oddają hołd kolegom poległym 7 grudnia 1941 r. podczas japońskiego ataku na bazy floty i lotnictwa w Pearl Harbor na Hawajach.

Dla Polaków druga wojna światowa zaczęła się 1 września 1939 r. bombardowaniem Wielunia przez Luftwaffe, ostrzałem Westerplatte przez pancernik „Schleswig Holstein” i wyłamywaniem przez Wehrmacht granicznych szlabanów. W sierpniu tamtego roku pierwszemu pokoleniu wychowanemu już w niepodległej Polsce świat – mimo groźby wojny – wydawał się uładzony. Jesień wywróciła go do góry nogami. Niemieckie zagony pancerne z północy, wschodu i południa szybko przerwały obronę na granicach.

Polityka 1.2019 (3192) z dnia 01.01.2019; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Kiedy zaczęła się druga wojna światowa"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021