Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Marsz po swoje

Dzieje LGBT

Parada w Nowym Jorku, 25 czerwca 1989 r., zorganizowana w 20-lecie zamieszek w klubie gejowskim Stonewall. Parada w Nowym Jorku, 25 czerwca 1989 r., zorganizowana w 20-lecie zamieszek w klubie gejowskim Stonewall. Walter Leporati / Getty Images
Narodziły się niemal 50 lat temu jako forma protestu oraz akt oporu. Skąd się wzięły i co zmieniły parady równości?
Transwestyci na ulicach Barcelony, 1978 r.Gianni Ferrari/Cover/Getty Images Transwestyci na ulicach Barcelony, 1978 r.

„Policja! Zajmujemy lokal!” – chwilę po tych słowach do gejowskiego klubu Stonewall Inn w Nowym Jorku wkroczyło sześciu mężczyzn w mundurach. Była noc z 27 na 28 czerwca 1969 r. W klubie – pośród pomalowanego na czarno i oświetlonego jarzeniówkami wnętrza, którego centrum stanowiła sala taneczna oraz pokoik dla drag queens – kłębili się geje wszelkich kolorów skóry. Do Stonewall ciągnęli przedstawiciele świata kultury, m.in. pisarz Truman Capote czy słynny baletmistrz Rudolf Nuriejew, ale również urzędnicy, bankierzy i wszyscy, którzy chcieli uciec od sztywnego obyczajowego gorsetu lat 60.

Polityka 25.2019 (3215) z dnia 17.06.2019; Historia; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Marsz po swoje"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022