Historia

Marsz po swoje

Dzieje LGBT

Parada w Nowym Jorku, 25 czerwca 1989 r., zorganizowana w 20-lecie zamieszek w klubie gejowskim Stonewall. Parada w Nowym Jorku, 25 czerwca 1989 r., zorganizowana w 20-lecie zamieszek w klubie gejowskim Stonewall. Walter Leporati / Getty Images
Narodziły się niemal 50 lat temu jako forma protestu oraz akt oporu. Skąd się wzięły i co zmieniły parady równości?
Transwestyci na ulicach Barcelony, 1978 r.Gianni Ferrari/Cover/Getty Images Transwestyci na ulicach Barcelony, 1978 r.

„Policja! Zajmujemy lokal!” – chwilę po tych słowach do gejowskiego klubu Stonewall Inn w Nowym Jorku wkroczyło sześciu mężczyzn w mundurach. Była noc z 27 na 28 czerwca 1969 r. W klubie – pośród pomalowanego na czarno i oświetlonego jarzeniówkami wnętrza, którego centrum stanowiła sala taneczna oraz pokoik dla drag queens – kłębili się geje wszelkich kolorów skóry. Do Stonewall ciągnęli przedstawiciele świata kultury, m.in. pisarz Truman Capote czy słynny baletmistrz Rudolf Nuriejew, ale również urzędnicy, bankierzy i wszyscy, którzy chcieli uciec od sztywnego obyczajowego gorsetu lat 60.

Polityka 25.2019 (3215) z dnia 17.06.2019; Historia; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Marsz po swoje"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021