Historia

Człowiek, który obudził narody

Europa po napoleońsku

Jacques-Louis David „Napoleon przekraczający Przełęcz Świętego Bernarda w 1800 roku”. Jacques-Louis David „Napoleon przekraczający Przełęcz Świętego Bernarda w 1800 roku”. Getty Images
Mija 250 lat od urodzin Napoleona Bonaparte. Słyszeli o nim wszyscy, ale nie wszyscy znają prawdziwy wymiar przemian, jakie się dokonały w Europie za jego sprawą.
Pocztówka z Napoleonem i polskimi dowódcami: Józefem Poniatowskim, Janem Henrykiem Dąbrowskim, Józefem Chłopickim i Karolem Kniaziewiczem. Kodeks Napoleona, na podstawie którego odrodzona Polska zbudowała własny system prawa cywilnego. Kapelusz Napoleona z 1805 r.Photo12/EAST NEWS Pocztówka z Napoleonem i polskimi dowódcami: Józefem Poniatowskim, Janem Henrykiem Dąbrowskim, Józefem Chłopickim i Karolem Kniaziewiczem. Kodeks Napoleona, na podstawie którego odrodzona Polska zbudowała własny system prawa cywilnego. Kapelusz Napoleona z 1805 r.

Napoleon Bonaparte niezmiennie plasuje się w czołówce najbardziej rozpoznawalnych postaci w dziejach Francji. Rodzi skojarzenia i emocje również poza nią. Wywołuje przy tym skrajne oceny, począwszy od prymitywnych i obraźliwych porównań z dwudziestowiecznymi zbrodniczymi dyktatorami – Hitlerem i Stalinem, po bałwochwalcze hołdy należne mu, wedle zwolenników i entuzjastów, jako jednemu z największych geniuszy w dziejach. Jak napisał zmarły niedawno wybitny znawca epoki Andrzej Nieuważny we wstępie do książki Jeana Tularda „Napoleon – mit zbawcy”, „Napoleon to jedna z niewielu postaci, która bez uszczerbku dla swego uniwersalizmu może być przyjęta w narodowych barwach nie tylko przez Włocha, Belga, Holendra, Niemca czy Polaka, ale także Austriaka, Węgra, Greka lub Rosjanina.

Polityka 32.2019 (3222) z dnia 06.08.2019; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Człowiek, który obudził narody"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Historia słynnego agenta 007

23 filmy, sześciu aktorów użyczających twarzy głównemu bohaterowi, mnóstwo wypitych Martini, rozbitych aut i uwiedzionych kobiet. Filmowy James Bond, od pięciu dekad obecny na ekranach, pobił rekord, do którego nie zbliżyła się żadna inna filmowa seria.

Katarzyna Czajka
02.10.2012