Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Historia

Konkurs im. Mieczysława F. Rakowskiego rozstrzygnięty

Laureaci Konkursu im. Mieczysława F. Rakowskiego

Od lewej: Ryszard Jamka, Rafał Chwedoruk, Piotr Stolarczyk, Adam Pacholak, Agnieszka Zabłocka-Kos, Wiesław Władyka, Jerzy Baczyński, Jerzy Kochanowski Od lewej: Ryszard Jamka, Rafał Chwedoruk, Piotr Stolarczyk, Adam Pacholak, Agnieszka Zabłocka-Kos, Wiesław Władyka, Jerzy Baczyński, Jerzy Kochanowski Tadeusz Późniak / Polityka
Jury Konkursu na najlepszą pracę magisterską o PRL im. Mieczysława F. Rakowskiego w dniu 13 listopada 2019 r. przyznało I nagrodę oraz dwie równorzędne II nagrody.
Polityka

I nagroda trafia w ręce pana Piotra Stolarczyka za pracę „Mit generała Karola Świerczewskiego w polityce historycznej PRL”, obronioną pod kierunkiem prof. dr. hab. Rafała Chwedoruka na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.

Praca wpisuje się w dzisiejsze dyskusje o polityce historycznej, świetnie pokazuje uniwersalne, ponadustrojowe metody jej instrumentalizacji i mitologizacji. Wiąże je z realiami Polski Ludowej i z ich zmianami, w których mit Karola Świerczewskiego „Waltera” mógł być wykorzystany na różne sposoby aż do 1989 r.

Jury postanowiło także podzielić II nagrodę pomiędzy dwie prace. Pierwszą z nich otrzymuje pan Adam Pacholak za pracę pt. „Elektronowy mózg miasta. Idea nowoczesnego Wrocławia i jeden z przykładów jej realizacji ZETO przy ul. Ofiar Oświęcimskich autorstwa Anny i Jerzego Tarnawskich”. Praca powstała w Instytucie Historii i Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Promotorem pracy jest prof. dr hab. Agnieszka Zabłocka-Kos.

Oryginalna rozprawa o charakterze interdyscyplinarnym, oparta na bardzo szerokim doborze źródeł. Na wybranym przykładzie modernistycznej architektury pokazuje nie tylko jej historyczny walor na tle ogólnopolskim i europejskim, ale także jej miejsce w powojennym Wrocławiu, czy szerzej – na Ziemiach Odzyskanych.

Równorzędną II nagrodę otrzymuje pan Ryszard Jamka za pracę magisterską pt. „Jakub Szela przez pryzmat legend: czarnej, białej i czerwonej”. Promotorem pracy jest dr hab. Błażej Brzostek, a została ona obroniona w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor bardzo sprawnie łączy warsztaty naukowe, jasność metodologiczną i śmiałość wychodzenia poza wąskie specjalizacje, także poza zamknięte epoki i sztywne cezury. Rekonstrukcja trzech legend o Jakubie Szeli (czarnej, białej i czerwonej) wpisuje się w wielkie przemiany kulturowe, społeczne i polityczne ostatnich bez mała 200 lat.

Warto podkreślić, że do ścisłego finału zakwalifikowały się także prace:

„Sprawa ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską w 1989 r.” pana Michała Owczarka oraz „Życie codzienne w czasach »małej stabilizacji« w świetle Polskiej Kroniki Filmowej” pana Piotra Matury.

W ocenie kapituły podobnie jak w ubiegłym roku poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Zwracała uwagę olbrzymia różnorodność tematyczna i metodologiczna przedstawionych prac, znalazły się wśród nich klasyczne monografie historiograficzne czy krytyczno-literackie, ale też rozprawy o charakterze interdyscyplinarnym, sięgające do źródeł i przekazów rzadko wcześniej wykorzystywanych, poszukujące oryginalnych punktów widzenia.

Jury obradowało w składzie:

dr hab. Barbara Klich-Kluczewska (UJ), prof. Jerzy Kochanowski (UW), prof. Marcin Kula (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie), prof. Wiesław Władyka – przewodniczący (UW i POLITYKA) oraz red. Marian Turski (POLITYKA).

Laureatom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

Polityka 50.2019 (3240) z dnia 10.12.2019; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Konkurs im. Mieczysława F. Rakowskiego rozstrzygnięty"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama