Historia

Odkrycie Francji

Jak powstała pierwsza mapa Francji

Portret Giovanniego Domenica Cassiniego, który rozpoczął prace nad kartograficznym opisem Francji, rycina z XIX w. Portret Giovanniego Domenica Cassiniego, który rozpoczął prace nad kartograficznym opisem Francji, rycina z XIX w. EAST NEWS
Gdyby Ludwik XV wyjechał kilkadziesiąt kilometrów za Wersal, nie tylko nie zrozumiałby języka, w którym mówili jego poddani, ale najpewniej w ogóle nie zorientowałby się, w jakim jest państwie.
Obserwatorium astronomiczne w Paryżu, którego Domenico Cassini był dyrektorem, rycina z epoki. Obserwatorium astronomiczne w Paryżu, którego Domenico Cassini był dyrektorem, rycina z epoki.

Wszystko, co w kraju Gallów XVIII w. znajdowało się poza stolicą, kilkoma znaczniejszymi miastami i głównymi szlakami, stanowiło prawdziwą terra incognita. Poza Paryżem i najbliższymi okolicami niewiele osób wiedziało, co to znaczy być Francuzem. Kiedy więc w 1746 r. król nakazał sporządzić jak najdokładniejszą mapę swego królestwa, w głąb kraju ruszyły dziesiątki kartografów oraz mierniczych. To monumentalne przedsięwzięcie było prawdziwym odkryciem Francji.

Białe plamy

Misję zbadania tych nieodkrytych ziem, których mieszkańcy posługiwali się tysiącami dialektów, żyli w odosobnionych wspólnotach i rządzili się własnymi prawami, z woli króla realizowali członkowie rodu Cassinich.

Polityka 1.2020 (3242) z dnia 29.12.2019; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Odkrycie Francji"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021