Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Ostatni z pierwszego transportu

Pamięć o Auschwitz

Obóz koncentracyjny Auschwitz. Obóz koncentracyjny Auschwitz. Christopher Furlong / Getty Images
Byliśmy równolatkami, kiedy trafiliśmy do Auschwitz. Ale wtedy nasze ścieżki się nie skrzyżowały. Nie mogły. Trafiłem na rampę obozową półtora roku po jego – słynnej i udanej! – ucieczce z obozu. O której potem napisze książkę wspomnieniową „List gończy”.
Autor w getcie łódzkim.Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau Autor w getcie łódzkim.

Kazimierz Albin, pseudonim „Jędrek”, rocznik 1922. Współzałożyciel i prezes Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Ostatni z więźniów ze słynnego pierwszego polskiego transportu z Tarnowa do Auschwitz. Polska historia obozu zaczyna się 14 czerwca 1940 r. właśnie z przybyciem tego transportu. Nowo założony obóz koncentracyjny – kolonia karna o zaostrzonym rygorze, na wzór już istniejących w Niemczech, w Sachsenhausen, Dachau, Buchenwaldzie – formalnie już funkcjonuje. 4 maja tegoż roku Hauptsturmführer SS (kapitan, potem zaawansuje do stopnia podpułkownika) Rudolf Höss został mianowany komendantem obozu, a 16 dni później przysłano do Auschwitz grupę więźniów kryminalnych z Sachsenhausen. Otrzymali numery od 1 do 30 – pierwszy Polak z transportu tarnowskiego był więc trzydziesty pierwszy – i powierzono im pełnienie funkcji obozowych; z nich rekrutowano tzw. blokowych (Blockalteste) i nadzorców, czyli kapo. (Tę swoistą gwardię pretoriańską Polacy nazwali „marynarzami”, ponieważ ubrani byli w pasiaste spodnie, granatowe kurtki i czapki bez daszków).

***

Świat i Polska obchodzą właśnie 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, największego niemieckiego obozu zagłady. Te obchody wplątane są, niestety, w dzisiejszą politykę i politykę historyczną Rosji, Izraela, Polski, państw dawnej koalicji antyhitlerowskiej. O tym piszemy w innym miejscu (tekst Agnieszki Bryc: Megafon Putina) i będziemy jeszcze pisać.

Tu zamieszczamy artykuł wspomnienie MARIANA TURSKIEGO, naszego redakcyjnego kolegi, szefa działu historii, byłego więźnia Auschwitz, członka Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, wiceprezydenta Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, przewodniczącego Rady Muzeum POLIN.

Polityka 4.2020 (3245) z dnia 21.01.2020; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatni z pierwszego transportu"
Reklama