Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Wizyta Czarnej Pani

1963: jak ospa sterroryzowała Wrocław

Tereny szpitala w Szczodrem koło Wrocławia – dezynfekcja w lipcu 1963 r. Tereny szpitala w Szczodrem koło Wrocławia – dezynfekcja w lipcu 1963 r. Eugeniusz Wołoszczuk / PAP
Mówiono, że zarazę przywiózł cyrk, komorę dezynfekcyjną uznano za krematorium, a chorzy próbowali uciekać z izolatki. Epidemia ospy sterroryzowała Wrocław w 1963 r.
Izolatorium za drutami.M. Dołęga/polska-org.pl Izolatorium za drutami.

W maju 1963 r. Bonifacy Jedynak, funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, udał się w podróż służbową do Indii. Przed wyjazdem z Wrocławia podano mu szczepionkę przeciw ospie – nie wywołała ona jednak odczynu dodatniego świadczącego o uodpornieniu. Zabieg należało powtórzyć, ale ze względu na naciski wysoko postawionych przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz brak czasu oficerowi wydano zaświadczenie (tzw. żółtą książeczkę), że został zaszczepiony. Lekarz, który wystawił książeczkę, został zobowiązany do zachowania tajemnicy.

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Wizyta Czarnej Pani"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022