Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Historia

Historia prosto z książki

Prosto z książki

suricoma / PantherMedia
materiały prasowe

Sięgnijmy w głąb

Rodzina z niepamięci, Zbigniew Gluza, Ośrodek Karta, Warszawa 2020, s. 184

Zbigniew Gluza, szef Ośrodka Karta, dokumenującego najnowszą historię Polski i naszego regionu, wziął się za relacjonowanie losów własnej rodziny. Wyszła z tego fascynująca historia, która rozpoczyna się od wsi Borki koło Skarżyska-Kamiennej i prowadzi nas przez Francję, Afrykę Północną i Szkocję, a z drugiej strony przez nazistowskie obozy koncentracyjne aż do PRL lat 80. Książka, jak to wydawnictwa Karty, nie jest opowieścią linearną, lecz zbiorem relacji i dokumentów, dzięki którym możemy i te doniosłe, i te codzienne zdarzenia oglądać jak pod lupą.

Mnie najbardziej poruszyła korespondencja aresztowanego w 1985 r. za działalność opozycyjną autora, pokazująca więzienną codzienność i tęsknotę za bliskimi. A zaciekawiły perypetie jego wuja Tadeusza Gluzy przy werbowaniu do polskiej armii na Zachodzie pojmanych przez aliantów w Algierii jeńców Polaków. Ta książka jest zachętą dla nas wszystkich: nie zwlekajmy z dokumentowaniem naszych rodzinnych losów póki żyją ich świadkowie. Warto sięgnąć w głąb, odnaleźć swoje prawdziwe korzenie. Dzięki temu lepiej zrozumiemy się sami.

ŁUKASZ LIPIŃSKI

***

Europa w budowie

Plan Marshalla. Postawić świat na nogi, Benn Steil, tłumaczenie Katarzyna Bażyńska-Chojnacka i Piotr Chojnacki, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020, s. 714

Plan Marshalla jest prawdopodobnie najsłynniejszym programem pomocowym w nowożytnej historii. W latach 1948–52 Stany Zjednoczone przeznaczyły na odbudowę krajów Europy Zachodniej od 13 do 15 mld dol., co dało gospodarkom impuls rozwojowy i pomogło umocnić demokratyczne rządy. Książka Steila jest relacją zniuansowaną, bazującą na różnorodnych (nie tylko amerykańskich) materiałach archiwalnych.

Polityka 13.2020 (3254) z dnia 24.03.2020; Historia; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Historia prosto z książki"
Reklama