Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Śpiewać i wołać, aby się powietrze czyściło

Do czego służyły kwarantanny

Oficerowie ze statków odizolowani w stacji kwarantanny w Marsylii z powodu cholery w 1884 r., ilustracja z XIX w. Oficerowie ze statków odizolowani w stacji kwarantanny w Marsylii z powodu cholery w 1884 r., ilustracja z XIX w. Getty Images
Kwarantanna od dawna służyła za narzędzie walki z epidemiami, ale była też bronią przeciwko najsłabszym.
Ambulans w zadżumionej XVIII-wiecznej Florencji przenosi pacjenta, rycina z epoki.Getty Images Ambulans w zadżumionej XVIII-wiecznej Florencji przenosi pacjenta, rycina z epoki.

Wielka rada Republiki Raguzy (dziś Dubrownik) wydała historyczny dekret o kwarantannie 27 lipca 1377 r. Lakoniczny komunikat wpisany do księgi praw republiki mówił jasno: ktokolwiek przybywa z terenów objętych zarazą, nie zostanie wpuszczony do miasta ani na podległe mu terytorium. Wspomnianą zarazą była słynna Czarna Śmierć, czyli dżuma, jedna z najbardziej śmiercionośnych epidemii w dziejach ludzkości. Z rozkazu dubrownickiej rady załogi przypływających do portu statków musiały spędzić 30 dni w odosobnieniu na jednej z trzech położonych nieopodal portu niezamieszkanych wyspach: Mrkan, Bobara i Supetar.

Polityka 15.2020 (3256) z dnia 07.04.2020; Historia; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Śpiewać i wołać, aby się powietrze czyściło"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?