Historia

Skandynawska terapia szokowa

Norweski kwiecień 1940 r.

Żołnierz niemiecki w Norwegii, zdjęcie zrobiono prawdopodobnie zimą 1940 r. Żołnierz niemiecki w Norwegii, zdjęcie zrobiono prawdopodobnie zimą 1940 r. Imagno / Getty Images
Klęska 80 lat temu zadecydowała o tym, że Norwegia porzuciła politykę neutralności i stała się jednym z założycieli NATO.
Niemiecki ciężki krążownik Blücher tonący w wodach Oslofjord, 9 kwietnia 1940 roku.Wikipedia Niemiecki ciężki krążownik Blücher tonący w wodach Oslofjord, 9 kwietnia 1940 roku.

Poranek 9 kwietnia 1940 r. był dla Norwegów szokiem. III Rzesza zaatakowała Skandynawię. Dania została podbita w jeden dzień, Norwegia opierała się dwa miesiące. Paradoksalnie przyczyn niemieckiej napaści należałoby szukać w polityce neutralności, którą oba kraje obrały jako główną strategię chroniącą je przed uwikłaniem w konflikt europejskich mocarstw. Neutralność Skandynawów podczas I wojny światowej ułatwiła brytyjską blokadę morską Niemiec, w wyniku której załamał się niemiecki handel, a ponad pół miliona Niemców zmarło z głodu albo niedożywienia.

Polityka 17.2020 (3258) z dnia 21.04.2020; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Skandynawska terapia szokowa"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021