Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Jak się budził naród

Białoruś – narodziny narodu

Sobór Mądrości Bożej w Połocku stoi w miejscu cerkwi z XI w. Sobór Mądrości Bożej w Połocku stoi w miejscu cerkwi z XI w. BEW
Krąży po Białorusi anegdota. Gdy w latach 70. ktoś na ulicy w Mińsku mówił po białorusku, musiał być pracownikiem kołchozu, który wybrał się na wycieczkę do miasta. Gdy w XXI w. ktoś posługuje się białoruskim, najpewniej jest intelektualistą lub opozycjonistą.
Krzyż św. Eufrozyny, księżniczki połockiej, na znaczku pocztowym z 1992 r.BEW Krzyż św. Eufrozyny, księżniczki połockiej, na znaczku pocztowym z 1992 r.

Narodotwórczy proces dokonywał się w Białorusi wolniej niż u innych narodów tego regionu. W drugiej połowie XIX w. i początkach XX w. brak było szerszej warstwy społecznej mogącej być rozsadnikiem nowoczesnej świadomości narodowej. Miasta były zdominowane przez ludność żydowską, ziemiaństwo było polskie. Białoruskość była reprezentowana przez wąskie intelektualnie środowiska i – w skomplikowany sposób – powiązana z polskim, litewskim, rosyjskim i ukraińskim dziedzictwem. Trudny był proces wyodrębniania się „idei białoruskiej”.

Polityka 35.2020 (3276) z dnia 25.08.2020; Historia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak się budził naród"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022