Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Budził strach

Rozmowa z prof. Piotrem Cichorackim o Wacławie Kostku-Biernackim – człowieku Piłsudskiego do zadań specjalnych

Wacław Kostek-Biernacki (trzeci od lewej) obok marszałka Piłsudskiego, Wołyń 1916 r. Wacław Kostek-Biernacki (trzeci od lewej) obok marszałka Piłsudskiego, Wołyń 1916 r. AN
Człowiek Piłsudskiego do zadań specjalnych. Brutalny, jeśli trzeba, działający poza prawem. O Wacławie Kostku-Biernackim opowiada prof. Piotr Cichoracki.
Prof. Piotr Cichoracki jest historykiem, pracownikiem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego specjalizującym się w historii Polski I poł. XX w.IPN Prof. Piotr Cichoracki jest historykiem, pracownikiem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego specjalizującym się w historii Polski I poł. XX w.

ANDRZEJ BRZEZIECKI: – Wacław Kostek-Biernacki, komendant obozu w Brześciu, w którym znaleźli się liderzy opozycji we wrześniu 1930 r., uosabia przemoc polityczną II RP – czy słusznie?
PIOTR CICHORACKI: – Słusznie kojarzy się z Brześciem, ponieważ wówczas stał się osobą powszechnie znaną. Trafił tam nieprzypadkowo: już wcześniej Józef Piłsudski wykorzystywał go do zadań, w których trzeba się było wykazać zdecydowaniem i bezwzględnością. U progu epopei legionowej, w sierpniu 1914 r.

Polityka 37.2020 (3278) z dnia 08.09.2020; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Budził strach"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022