Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Biesy polskie

Przedwojenni komuniści: kim byli i jacy byli

Zmiana patrona ulicy – stara przekreślona tablica Władysława Hibnera i nowa z nazwą Komunistycznej Partii Polski, Nowa Huta, Kraków, 1959 r. Zmiana patrona ulicy – stara przekreślona tablica Władysława Hibnera i nowa z nazwą Komunistycznej Partii Polski, Nowa Huta, Kraków, 1959 r. Andrzej Wiernicki / EAST NEWS
Nigdy nie zrozumiemy przedwojennych komunistów i wyborów, jakich dokonywali, jeśli nie podejmiemy wysiłku, by dostrzec w nich ludzi – opowiada prof. Andrzej Friszke, historyk, autor książki „Państwo czy rewolucja”.
Karol Radek (stoi w środku pod literą „K” w górnym napisie) z innymi agitatorami komunistycznymi w Baku, 1930 r.Getty Images Karol Radek (stoi w środku pod literą „K” w górnym napisie) z innymi agitatorami komunistycznymi w Baku, 1930 r.

TOMASZ TARGAŃSKI: – W powszechnej świadomości Polaków komuniści to zdrajcy i zbrodniarze. Ale wielu z nich pochodziło z patriotycznych domów, często byli zanurzeni w tradycji romantycznej. Jaka była ewolucja ideowa polskich komunistów?
ANDRZEJ FRISZKE: – Polski komunizm, podobnie jak polska idea niepodległościowa, wziął się z marzenia. W przypadku komunistów było to marzenie o budowie nowego, sprawiedliwego społeczeństwa, wolnego od wyzysku, konfliktów religijnych i narodowościowych.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Biesy polskie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >