Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

Willa pana sekretarza

W PRL władza też potrafiła się urządzić

Edward Gierek z wnukami przed swoją willą w Konewce w lasach spalskich, sierpień 1974 r. Edward Gierek z wnukami przed swoją willą w Konewce w lasach spalskich, sierpień 1974 r. Irena Jarosińska / PAP
Wzrostowi korupcji sprzyja autorytarny, pozbawiony kontroli społecznej model rządzenia. Załatwienie sobie 9 mieszkań za bezcen – to już było. W wykonaniu jednego z sekretarzy KC PZPR.
Pożądany symbol luksusu, fiat mirafiori. Pożądany symbol luksusu, fiat mirafiori.

„Fasada i tyły” – to sformułowanie Stanisława Barańczaka oddaje istotę epoki Edwarda Gierka. Trafnie opisuje ówczesnych technokratów. Od frontu młodzi i nowocześni, znający języki obce, pragmatyczni, skoncentrowani na rozwoju kraju i dobru obywateli, walczący ze starymi układami – to przedstawienie propagandy. Tyły nie wyglądały już tak dobrze – arogancki aparatczyk, nierzadko o miernych kwalifikacjach, wykorzystujący zajmowane stanowisko dla osobistych korzyści to typ, który kojarzył się ludziom z władzą.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Willa pana sekretarza"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021