Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

To był tylko sen

Konstytucja 3 maja: testament I RP

Sztandar ufundowany w 1792 r. w pierwszą rocznicę Konstytucji 3 maja. Sztandar ufundowany w 1792 r. w pierwszą rocznicę Konstytucji 3 maja. Jan Morek / Forum
Konstytucja uchwalona 230 lat temu 3 maja pozostała pięknym zapisem na papierze. Czym jest dla nas dziś ten dokument?
Uchwalenie Konstytucji 3 maja na obrazie Jana Matejki z 1891 r.BEW Uchwalenie Konstytucji 3 maja na obrazie Jana Matejki z 1891 r.

„Na rękach niesiony uśmiecha się król” – śpiewał Jacek Kaczmarski, komentując piosenką „Krajobraz po uczcie” obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 r.”. Poeta nie zauważył, że człowiek niesiony na rękach to nie król Stanisław August Poniatowski, lecz marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski. Matejko też sobie pofolgował i umieścił w kompozycji sceny zbiorowej postaci, których nie było w Warszawie w owym pamiętnym dniu majowym. Pieśń i obraz mają jednak większą siłę oddziaływania na zbiorową wyobraźnię niż naukowe teksty badaczy.

Polityka 18.2021 (3310) z dnia 26.04.2021; Historia; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "To był tylko sen"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022