Historia

Wybrałyśmy Wolność – 4 czerwca 1989. Obchody święta wolności

Gaba Kulka – fot. Ania Lucid, Paulina Przybysz – fot. Marta Surovy, Jarocin III Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, 01.08.1982. Fot. PAP / Wojciech Kryński Gaba Kulka – fot. Ania Lucid, Paulina Przybysz – fot. Marta Surovy, Jarocin III Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, 01.08.1982. Fot. PAP / Wojciech Kryński mat. pr.
Jak co roku Dom Spotkań z Historią zaprasza do świętowania rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 r.

W ramach tegorocznych obchodów Gaba Kulka i Paulina Przybysz zaśpiewają w zupełnie nowych aranżacjach dwa wybrane przez publiczność utwory, które trafią na Singiel Wolności, a wirtualna galeria „Posłuchaj, to wolność” przypomni muzyczny krajobraz lat 80. Odsłonięty zostanie także pomnik „Solidarności” i tradycyjnie już odbędzie się toast pod Niespodzianką. Co więcej — DSH zaprasza też na wystawę o kobietach opozycji i prezentuje nową książkę o fotografkach tamtych czasów. To wszystko już 4 czerwca.

4 czerwca to rocznica szczególna. Dom Spotkań z Historią od lat zaprasza do wspólnego jej świętowania, przypomina wydarzenia 1989 roku i przygląda się im z rozmaitych perspektyw. W tym roku, z powodu trwającej pandemii, nie może się odbyć okolicznościowy koncert, ale DSH nie rezygnuje z przypominania melodii tamtego czasu. Muzyczny świat lat 80. powróci w zupełnie nowej formule.

POSŁUCHAJ, TO WOLNOŚĆ — SINGIEL WOLNOŚCI

Jak mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią: „Z tej strony przełomowi 1989 roku jeszcze się nie przyglądaliśmy. Lata 80. były pełne brzmień wolności — przemycanej w tekstach pod nosem cenzury, w muzyce i na koncertach. Przypomnimy muzyczną atmosferę tamtych lat i zaprosimy do głosowania na Singiel Wolności. Wspólnie wybierzemy utwory, które znajdą się na dwóch stronach siedmiocalowego limitowanego winylu”. Znakomite wokalistki i twórczynie Paulina Przybysz oraz Gaba Kulka wykonają je we własnych aranżacjach, dając nowe życie utworom, które towarzyszyły rodzącej się w Polsce wolności.

Głosowanie online potrwa od 4 do 15 czerwca. Wszystkich utworów będzie można posłuchać w wirtualnej galerii na stronie towolnosc.dsh.waw.pl. Znajdą się tam nie tylko teksty piosenek, lecz też ich kultowe wykonania, których każdy będzie mógł posłuchać. Będzie można zanurzyć się w muzyczny świat lat 80., przypomnieć sobie ikoniczne zespoły i wykonawców, wrócić do atmosfery tamtego czasu. Wszystko to możliwe jest dzięki współpracy z Radiospacją, na której stronie odbędzie się głosowanie (a na antenie dowiemy się więcej o utworach) oraz nowopowstałym Muzeum Rocka, organizatorem wystawy „Jarocin – Stacja Wolność!”. Jakie piosenki przypomni DSH? Które z nich będą miały szansę trafić na Singiel Wolności? Jakie brzmienie dadzą im Gaba Kulka i Paulina Przybysz? To wszystko stanie się jasne już wkrótce!

Jarocin III Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, 01.08.1982. Fot. PAP / Wojciech Kryńskimat. pr.Jarocin III Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, 01.08.1982. Fot. PAP / Wojciech Kryński

NIEPOKORNE 2.0. KOBIETY OPOZYCJI LAT 80.

Ważnym elementem tegorocznego świętowania wolności będzie także nowa wystawa. Demokratyczna opozycja i „Solidarność” działały nie tylko w dużych miastach. Inicjatywy oddolne, samoorganizacja, protesty i strajki odbywały się poza Gdańskiem,

Wrocławiem czy Warszawą — w Łomży, Olsztynie, Koninie i wielu mniejszych miejscowościach. Przede wszystkim jednak, organizowali je i uczestniczyli w nich nie tylko mężczyźni. Wystawę tworzą portrety, wypowiedzi i fotografie, które dokumentują opozycyjne zaangażowanie kobiet. Jak mówi kuratorka wystawy Agnieszka Grzybek: „gdyby nie one, dawny system by nie upadł”. Ekspozycja przypomina o tych zasługach i przywraca pamięć o zbyt często pomijanym wkładzie kobiet w rozwój demokratycznego państwa. Wystawa prezentowana będzie w plenerze, na Skwerze im. ks. J. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Jej otwarcie odbędzie się w sobotę 5 czerwca 2021 r. o godz. 11:00.

Kobiety w opozycji lat 80.mat. pr.Kobiety w opozycji lat 80.

JEDYNE. NIEOPOWIEDZIANE HISTORIE POLSKICH FOTOGRAFEK

Świętowanie czerwcowych wydarzeń nie może się odbyć bez przypomnienia osób, które za nimi stały. Tego roku światło konsekwentnie kierowane jest na kobiety wolności. Ciekawe życia, ambitne, odważne – jedyne w swoim rodzaju. Wyróżniające się w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn – mające siłę mówić własnym głosem. Bohaterkami książki Moniki Szewczyk-Wittek są kobiety fotografki, które w latach 80. i 90. XX wieku dokumentowały czas przemian politycznych, kulturalnych i społecznych w Polsce. Ich historie, zawodowe biografie odsłaniają kulisy pracy fotoreporterskiej, czasami kręte drogi do zawodu, życiowych wyborów, marzenia i pasje. Spotkanie z autorką książki Moniką Szewczyk-Wittek oraz bohaterkami publikacji poprowadzi dziennikarka i historyczka sztuki Anna Sańczuk (5.06 o 16:00 online).

Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią organizuje obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Otworzyły one drogę do budowania państwa bardziej demokratycznego, suwerennego i wyzwolonego z więzów centralnie planowanej gospodarki. Co roku przypominają one uczestniczki, uczestników i świadków tamtych wydarzeń i podkreślają, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miały tamte przełomowe wydarzenia.

Kampania „Wybraliśmy Wolność 4 czerwca 1989” jest częścią obchodów Święta Warszawy uchwalonego przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy.

Partnerami akcji „Posłuchaj, to wolność!” są Radiospacja i Muzeum Rocka – organizator wystawy „Jarocin – Stacja Wolność!”.

PLAN WYDARZEŃ:

4 czerwca

  • otwarcie wirtualnej galerii „Posłuchaj, to wolność”, rozpoczęcie głosowania na Singiel Wolności
  • 12:00 odsłonięcie pomnika „Solidarności”
  • 18:00 toast za wolność pod Niespodzianką

5 czerwca

  • 11:00 otwarcie wystawy „Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80.”
  • 16:00 premiera książki „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” (online, transmisja na Facebooku DSH)
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama