Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Zemsta Rudobrodego

Krzywda cesarza Barbarossy

Kyffhäuser, monument cesarza Wilhelma I oraz Barbarossy wzniesiony w końcu XIX w. w Turyngii. Jest trzecim co do wielkości pomnikiem w Niemczech. Kyffhäuser, monument cesarza Wilhelma I oraz Barbarossy wzniesiony w końcu XIX w. w Turyngii. Jest trzecim co do wielkości pomnikiem w Niemczech. Michael Runkel / EAST NEWS
Cesarz Fryderyk I Barbarossa trochę przez przypadek został patronem hitlerowskiej inwazji na Rosję. To krzywda dla władcy, który, jak mówią dziś historycy, zasługuje na przydomek Wielki.
Cesarz Fryderyk I jako krzyżowiec, miniatura z kroniki pierwszej krucjaty spisanej przez Roberta Mnicha w latach 1107–20.Ann Ronan Pictures Cesarz Fryderyk I jako krzyżowiec, miniatura z kroniki pierwszej krucjaty spisanej przez Roberta Mnicha w latach 1107–20.

Tylko dwóch średniowiecznych cesarzy nazwano „wielkimi” – Karola, choć był „rzeźnikiem Sassów”, i Ottona I, bo w 955 r. zatrzymał Węgrów w wielkiej bitwie nad rzeką Lech. Tymczasem wielkość Barbarossy (1122–90) wcale nie polega na decydujących bitwach czy zagarnianiu cudzych ziem, lecz na politycznym i prawnym umocnieniu Cesarstwa Rzymskiego – ponadnarodowego Imperium Romanum. Dlatego do dziś także we Włoszech stoją jego pomniki.

Jego polityczna scena to ówczesne Cesarstwo Rzymskie – z dopiskiem dodanym dopiero na przełomie XV/XVI w.

Polityka 25.2021 (3317) z dnia 15.06.2021; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Zemsta Rudobrodego"
Reklama