Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Śmiesznie już było

Jak kabarety kpiły z władzy

Kabaret Salon Niezależnych w Opolu w 1973 r. Od lewej: Jacek Kleyff, Janusz Weiss i Michał Tarkowski. Kabaret Salon Niezależnych w Opolu w 1973 r. Od lewej: Jacek Kleyff, Janusz Weiss i Michał Tarkowski. Jerzy Płoński/RSW / Forum
Dyrekcja TVP to mafia sycylijska, gospodarka – bajzel. Tak kabareciarze lat 70. dokładali władzy.
Wiele kabaretów powstało wśród studiujących na wyższych uczelniach młodych z pokolenia baby boomu. Utalentowani i ambitni chcieli pójść śladem Ewy Demarczyk i Wojciecha Młynarskiego.PantherMedia Wiele kabaretów powstało wśród studiujących na wyższych uczelniach młodych z pokolenia baby boomu. Utalentowani i ambitni chcieli pójść śladem Ewy Demarczyk i Wojciecha Młynarskiego.

Latający Cyrk Monty Pythona i nasze kabarety Pod Egidą czy Salon Niezależnych powstały na tej samej fali kulturowej zmiany: rechotu z obowiązujących obyczajów i autorytetów. W Polsce ostrze satyry uderzyło w absurdy systemu.

O 20.00 ostatniego dnia grudnia 1974 r. Edward Gierek, I sekretarz KC PZPR, wystąpił przed kamerami TVP z noworocznym przemówieniem. W jego ocenie miniony rok stanowił krok naprzód na drodze do lepszego zaspokojenia materialnych i duchowych potrzeb społeczeństwa. Życzenia skierował najpierw do „bratniego narodu radzieckiego i jego komunistycznej partii”.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Historia; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmiesznie już było"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >