Historia

Przybyli wypędzeni

Wystawa wypędzonych

Kanclerz RFN Angela Merkel ogląda wystawę berlińskiego Centrum Dokumentacji
pt. „Ucieczka, wypędzenie, pojednanie” po ceremonii jego otwarcia, 21 czerwca 2021 r. Kanclerz RFN Angela Merkel ogląda wystawę berlińskiego Centrum Dokumentacji pt. „Ucieczka, wypędzenie, pojednanie” po ceremonii jego otwarcia, 21 czerwca 2021 r. Guido Bergmann/DPA / PAP
Kto jeszcze pamięta te wieloletnie boje wokół berlińskiego Centrum przeciwko Wypędzeniom? Gdzie ci graficy, którzy na okładkach prawicowych magazynów wkładali Erice Steinbach mundur SS? Berlińska wystawa wypędzeń, wysiedleń i masowych ucieczek właśnie została otwarta. I co?
Ekspozycja stała nowego Centrum.CTK/PAP Ekspozycja stała nowego Centrum.

Ruszyłem ją obejrzeć. Berlin, kolorowy, wielokulturowy jak dawniej, choć na dworcu, w hotelu, w muzeum, w sklepie, rygor maseczkowy. Wszyscy zakwefieni niczym anarchiści na antyestablishmentowej rozróbie. Na Friedrichstrasse trójka Polaków, chłopak i dwie dziewczyny, rozmawiają niechlujnym językiem, ale przed księgarnią Dussmanna – magnesem niemieckiego wykształconego mieszczaństwa – zatrzymują się i karnie stają w kolejce, czekając na swoje 15 minut. Jak to się można pomylić! Przy stacji metra Mohrenstrasse demonstracja kilkuset kolorowych.

Polityka 30.2021 (3322) z dnia 20.07.2021; Historia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Przybyli wypędzeni"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021