Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Ostatni pierwszy

Niezwykła biografia Mieczysława F. Rakowskiego

Mieczysław Rakowski podczas konferencji „Nie przepraszać za Polskę Ludową!” zorganizowanej 22 lipca 2006 r. Mieczysław Rakowski podczas konferencji „Nie przepraszać za Polskę Ludową!” zorganizowanej 22 lipca 2006 r. Dariusz Redos / Reporter
Redaktor naczelny POLITYKI, premier, I sekretarz KC PZPR, po którym zgasił światło – Mieczysław F. Rakowski, czyli MFR. Zmarł 13 lat temu.
Kolegium redakcyjne w tygodniku POLITYKA. Naczelny z (od lewej): Adamem Krzemińskim, Kazimierzem Koźniewskim i Jackiem Poprzeczką, lata 70.Tadeusz Późniak/Polityka Kolegium redakcyjne w tygodniku POLITYKA. Naczelny z (od lewej): Adamem Krzemińskim, Kazimierzem Koźniewskim i Jackiem Poprzeczką, lata 70.

Postać na pewno nieszablonowa, budząca często skrajne uczucia, mająca swoją białą i czarną legendę. Nieraz współwystępowały one jednocześnie. Na pewno mocno zapisał się w historii najnowszej Polski, a zwłaszcza w okresie przed 1989 r., choć i później starał się być aktywny jako komentator, redaktor, a przede wszystkim jako autor wiekopomnego 10-tomowego dziennika politycznego, powszechnie czytanego i bardzo cenionego przez historyków.

Syn chłopski z Wielkopolski, z tragicznymi doświadczeniami okupacyjnymi, po 1945 r.

Polityka 39.2021 (3331) z dnia 21.09.2021; Historia; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatni pierwszy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022