Historia

Największa ucieczka z PRL

Ucieczki z PRL. Porwania samolotów, ucieczki przez zieloną granicę

Samolot pasażerski porwany przez pilotującego go kapitana Czesława Kudełkę na lotnisku Berlin-Tempelhof, 12 lutego 1982 r. Samolot pasażerski porwany przez pilotującego go kapitana Czesława Kudełkę na lotnisku Berlin-Tempelhof, 12 lutego 1982 r. DPA / PAP
W latach 80. granice przekraczał, kto mógł. Legalnie i nielegalnie.
Piłkarz Andrzej Rudy z GKS Katowice jesienią 1988 r. nie wrócił z wyjazdu na mecz w Mediolanie.Adam Hawałej/CAF/PAP Piłkarz Andrzej Rudy z GKS Katowice jesienią 1988 r. nie wrócił z wyjazdu na mecz w Mediolanie.

W ostatniej dekadzie PRL nastąpił największy w historii Polski Ludowej odpływ obywateli za granicę. Początek lat 80. Jeszcze tego nie zapowiadał: od końca 1979 r. władze zaczęły ograniczać wydawanie zezwoleń na emigrację do RFN. A po Sierpniu ’80 raptownie pogorszyły się możliwości wyjazdów czasowych do krajów socjalistycznych. Emigracja do nich była niewielka, ale wprowadzone w latach 70. ułatwienia podróży w granicach bloku radzieckiego – z dowodem osobistym i bez obowiązku uzyskiwania wiz – dały milionom Polaków pierwsze zagraniczne doświadczenia.

Polityka 40.2021 (3332) z dnia 28.09.2021; Historia; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Największa ucieczka z PRL"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013