Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Jak się skutecznie rozerwać

Zabawy przyjemne i (nie)pożyteczne – czyli co robiono, by się nie nudzić

Polowania. Obraz Wojciecha Kossaka, 1887 r. Polowania. Obraz Wojciecha Kossaka, 1887 r. Muzeum Narodowe w Warszawie
Nim wynaleziono kino, radio, telewizję i smartfona, ludzie musieli jakoś zapełniać sobie czas wolny. Robili to z determinacją, zdolni do ryzyka, byle tylko się nie nudzić.
Pojedynki. Drzeworyt angielski, 1874 r.Granger Collection/Forum Pojedynki. Drzeworyt angielski, 1874 r.

Wist, czytanie i dumanie zapełniają wszystkie godziny mego życia i mogę powiedzieć, że taka cisza koło mnie, że słyszałbym głos od was … i nie dziw się więc, Mamo droga, że listy moje nudne i puste” – opisywał swe znudzenie w liście do matki w kwietniu 1834 r. Juliusz Słowacki. Problem poety, czym zapełnić sobie czas, stawał się wówczas coraz powszechniejszy.

Od zmierzchu Imperium Rzymskiego mieszkańcy Starego Kontynentu nie odczuwali nudy. Częste wojny, epidemie i inne zagrożenia oraz konieczność ciągłego dbania o dostatni byt sprawiały, że nie mieli na nią czasu.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Historia; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak się skutecznie rozerwać"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021