Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Pokój ze strachu

Pokój ze strachu, czyli słynna szwedzka polityka neutralności

Załoga szwedzkiego okrętu na straży wód terytorialnych, październik 1939 r. Załoga szwedzkiego okrętu na straży wód terytorialnych, październik 1939 r. Getty Images
Szwedzka polityka neutralności narodziła się jako droga przetrwania państwa skazanego na sąsiedztwo z zaborczym imperium.
Jean Baptiste Bernadotte, założyciel panującej do dziś szwedzkiej dynastii, portret pędzla Josepha Nicolasa Jouy’a. XIX w.Getty Images Jean Baptiste Bernadotte, założyciel panującej do dziś szwedzkiej dynastii, portret pędzla Josepha Nicolasa Jouy’a. XIX w.

Trzeba było prawdziwego renegata, by wywrócić na nice ponad dwieście lat historii, porzucić sny o mocarstwie i rozpocząć marsz ku neutralności. Tylko ktoś, kto nie bał się miana zdrajcy, mógł porozumieć się z odwiecznym wrogiem, porzucić dotychczasowych sojuszników i rozpocząć nową epokę w dziejach Szwecji.

Owym renegatem okazał się Jean Baptiste Bernadotte, człowiek kameleon: piąte dziecko skromnego prawnika z Pau w Akwitanii, zrazu sierżant armii królewskiej, później generał w służbie rewolucji, a w końcu napoleoński marszałek wywindowany do godności królewskiej.

Polityka 22.2022 (3365) z dnia 24.05.2022; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Pokój ze strachu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?