Klasyki Polityki

Jak to powiedzieć

Jak powiedzieć o Katyniu

Wniosek Ławrentija Berii o likwidację polskich oficerów z akceptacją członków Politbiura WKP(b) , z podpisami Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa i Mikojana. Wniosek Ławrentija Berii o likwidację polskich oficerów z akceptacją członków Politbiura WKP(b) , z podpisami Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa i Mikojana. Wikipedia
Zbrodnia katyńska była jedną z głównych tzw. białych plam, jak eufemistycznie w schyłkowym okresie PRL nazywano przekłamania historyczne mające status urzędowej prawdy. Postanowili tę plamę wywabić, w ramach pierestrojki, Wojciech Jaruzelski i Michaił Gorbaczow, ale droga była kręta i daleka.
1943 r. - prace niemieckiej komisji w lesie katyńskimEAST NEWS 1943 r. - prace niemieckiej komisji w lesie katyńskim

Wszystko masz. Monte Cassino? Masz. 11 listopada? Masz. O wojnie 1920 r. Jarema Maciszewski (historyk i działacz PZPR, przyp. red.) mówi – tragiczna, niepotrzebna. (...) On już nie mówi, że to Polska napadła, zauważ. To jest ta nowa jakość. Teraz się mówi – »dramat obu stron«” – tak w październiku 1987 r. Michał Jagiełło charakteryzował w wywiadzie dla paryskiej „Kultury” stosunek Wojciecha Jaruzelskiego (wówczas I sekretarza KC PZPR i przewodniczącego Rady Państwa PRL) do historii.

Polityka 14.2010 (2750) z dnia 03.04.2010; Historia; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak to powiedzieć"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >