Klasyki Polityki

Jak plaża obnażała

Historia kostiumu kąpielowego

Raquel Welch w skórzanym bikini w filmie „Milion lat przed nasza erą”, 1966 r. Raquel Welch w skórzanym bikini w filmie „Milion lat przed nasza erą”, 1966 r. Rex Features / EAST NEWS
Lada moment urlopowiczki świata ruszą na nadwodne piaski. W stringach, bikini, jednoczęściówkach, w klapkach, kremach, olejkach, filtrach, które stały się plażową rzeczywistością zadziwiająco niedawno.
Topless było kolejnym etapem ucieczki z niewoli materiału.Ben Welsh/Corbis Topless było kolejnym etapem ucieczki z niewoli materiału.

Pierwszym kostiumem kąpielowym była lniana koszula. Nie do kąpieli w morzu lub jeziorze, rzecz jasna – myśl o tak zagrażającej zdrowiu czynności nie przychodziła nikomu do głowy, były to miejsca stosowne dla ryb i syren, a nie dla ludzi. Lecz jeśli niewiasta musiała z jakichś ważnych i rzadkich powodów poddać się oblucji, wkładała ową koszulę, by uchronić swe oczy przed nieskromnym patrzeniem na własne ciało.

W połowie XIX w. lekarze zaczęli głosić, że od kąpieli nie zapada się na ciężkie choroby i nie umiera, a przeciwnie, pobyt u wód sprzyja zdrowiu.

Polityka 28.2012 (2866) z dnia 11.07.2012; Ludzie i style; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak plaża obnażała"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021