Klasyki Polityki

Jak plaża obnażała

Historia kostiumu kąpielowego

Raquel Welch w skórzanym bikini w filmie „Milion lat przed nasza erą”, 1966 r. Raquel Welch w skórzanym bikini w filmie „Milion lat przed nasza erą”, 1966 r. Rex Features / EAST NEWS
Lada moment urlopowiczki świata ruszą na nadwodne piaski. W stringach, bikini, jednoczęściówkach, w klapkach, kremach, olejkach, filtrach, które stały się plażową rzeczywistością zadziwiająco niedawno.
Topless było kolejnym etapem ucieczki z niewoli materiału.Ben Welsh/Corbis Topless było kolejnym etapem ucieczki z niewoli materiału.

Pierwszym kostiumem kąpielowym była lniana koszula. Nie do kąpieli w morzu lub jeziorze, rzecz jasna – myśl o tak zagrażającej zdrowiu czynności nie przychodziła nikomu do głowy, były to miejsca stosowne dla ryb i syren, a nie dla ludzi. Lecz jeśli niewiasta musiała z jakichś ważnych i rzadkich powodów poddać się oblucji, wkładała ową koszulę, by uchronić swe oczy przed nieskromnym patrzeniem na własne ciało.

W połowie XIX w. lekarze zaczęli głosić, że od kąpieli nie zapada się na ciężkie choroby i nie umiera, a przeciwnie, pobyt u wód sprzyja zdrowiu.

Polityka 28.2012 (2866) z dnia 11.07.2012; Ludzie i style; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak plaża obnażała"
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021