Klasyki Polityki

Próżniacze życie Windsorów

Próżniacze życie Windsorów. Tajemnice brytyjskiego dworu

Królowa Elżbieta II z mężem księciem Filipem i dziećmi, 1953 r. Królowa Elżbieta II z mężem księciem Filipem i dziećmi, 1953 r. Bettmann / Corbis
Książę Karol na pytanie, jaka jest funkcja monarchii, odpowiedział w zblazowanym tonie: „Jesteśmy operą mydlaną”. Rzeczywiście. Cała historia Windsorów, dawniej książąt Sachsen-Coburg-Gotha i ich poprzedników – dynastii hanowerskiej, to zbiór niezwykłych przypadków.
Królowa Wiktoria z przyszłym Edwardem VIII (prawnukiem) na rękach. Po prawej przyszły Edward VII (syn), po lewej przyszły Jerzy V (wnuk).World History Archive/BEW Królowa Wiktoria z przyszłym Edwardem VIII (prawnukiem) na rękach. Po prawej przyszły Edward VII (syn), po lewej przyszły Jerzy V (wnuk).

Dlaczego dumni władcy Brytanii, która rządziła światem, są z pochodzenia Niemcami? W telegraficznym skrócie: w końcu XVII w. Anglicy toczyli wojnę z Francją, starcia te były równocześnie – choć tak ich nie nazwano – wojną o sukcesję tronu angielskiego. Dodatkowo zbiegały się z próbą zespolenia Anglii, Szkocji i Irlandii. Oraz – o czym później – zapewnienia bezwzględnej przewagi protestantów nad katolikami. Tymczasem dogorywająca dynastia Stuartów nie miała już sił. Dziedziczka Wilhelma Orańskiego królowa Anna Stuart była w ciąży kilkanaście razy i albo roniła, albo płody były martwe, albo dzieci marły.

Polityka 32.2013 (2919) z dnia 07.08.2013; Historia; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Próżniacze życie Windsorów"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >