Klasyki Polityki

Książę na lonży

Książę Karol – kim jest następca brytyjskiego tronu?

Książę Karol i księżna Kamila Książę Karol i księżna Kamila The Royal Family / Facebook
Dawno nie pisało się tak wiele o brytyjskiej monarchii jak teraz. Jest to przede wszystkim zasługą młodszego pokolenia dynastii, ale warto również spojrzeć na człowieka, który jako pierwszy ma być królem.
1953 r. – ceremonia koronacji Elżbiety II, w środku mały Karol.AFP 1953 r. – ceremonia koronacji Elżbiety II, w środku mały Karol.

Książę Karol kończy 70 lat. Spędził je ucząc się zawodu, wykonywanego w jednym egzemplarzu na świecie: brytyjskiego monarchy.

W tym biznesie nie można sobie pozwolić na to, by zostać więdnącym fiołkiem – tak tłumaczył Karolowi stosunki monarchii z mediami jego ukochany wuj lord Mountbatten. Zalecał on Karolowi studiowanie życia księcia Windsoru (tego od pani Simpson, wyklętego i zmuszonego do rezygnacji z korony). „Nie wyobrażaj sobie, że jak się staniesz, jak on, gwiazdą królewską, to lud brytyjski zawsze cię będzie popierał”. Zdaniem Mountbattena, zabitego potem przez bombę podłożoną przez IRA, monarchia wprawdzie nie przeżyłaby bez rozgłosu, ale musi „służyć krajowi i wykonywać swoją pracę”. Najwyraźniej Karol słuchał wuja Dickiego od najmłodszych lat i starał się dobrze przygotowywać do roli.

Reklama