Klasyki Polityki

Rdza w głowie

Choroba Alzheimera jak rdzewienie mózgu

Alzheimer to choroba neurodegradacyjna. Można ją porównać do rdzewienia mózgu. Alzheimer to choroba neurodegradacyjna. Można ją porównać do rdzewienia mózgu. Mirosław Gryń / Polityka
Alzheimer. Skutek uboczny coraz dłuższego życia. Już co czterdziesta rodzina w Polsce ma ten problem. 21 września obchodzimy światowy dzień tej choroby.
W Polsce rdzewieje ich 200 tys. Wśród 65-latków – dwie osoby na każdy tysiąc.Mirosław Gryń/Polityka W Polsce rdzewieje ich 200 tys. Wśród 65-latków – dwie osoby na każdy tysiąc.

Alina, trzecia z trzech córek, mieszka we wsi na U., powiat Tomaszów Lubelski. (Dzwoni Alina. Prosi, żeby nie wymieniać nazwy wsi. Będą mówić, że zrobiła z matki wariatkę w gazecie). W dzień zajmuje się wypełnianiem czasu mamusi, bo z życia przed zardzewieniem umysłu mamusi została potrzeba ciągłego robienia. Godzinami prują wełnę, wygładzają rękoma uprane rzeczy albo dopasowują skarpety do pary. Etap puzzli się skończył. Puzzle nie są do jedzenia. Pozory robienia są po to, żeby w nocy reszta w domu poczuła głową poduszkę.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022