Klasyki Polityki

Dolegliwe jelita

Coraz bardziej dokuczają nam jelita

Prof. Grażyna Rydzewska: – W USA od pierwszych objawów do rozpoznania tej choroby upływa średnio 5 lat. W Polsce jest na pewno gorzej. Prof. Grażyna Rydzewska: – W USA od pierwszych objawów do rozpoznania tej choroby upływa średnio 5 lat. W Polsce jest na pewno gorzej. Tedeusz Późniak / Polityka
Wyobrażasz sobie planowanie każdego dnia z wytyczoną mapą toalet? Albo przymusową głodówkę przed dłuższą podróżą? W takiej rzeczywistości musi żyć wielu młodych ludzi. I nie wiadomo, dlaczego jest ich coraz więcej.

Każda podróż lub wyjazd za miasto są dla nich dodatkowym stresem. Niektórzy przed wyjściem z domu obowiązkowo łykają lek przeciwbiegunkowy, byle udało się na kilka godzin poskromić nieposłuszne jelita. Inni boją się cokolwiek brać do ust.

Jeśli musisz biegać do toalety 30 razy w ciągu dnia, to odechce ci się jeść i wychodzić z domu – mówi 30-letni Marek. Jak wielu innych pacjentów czuje się mocno skrępowany rozmową o swoich problemach, z którymi żyje od dziesięciu lat.

Polityka 36.2006 (2570) z dnia 09.09.2006; Nauka ; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Dolegliwe jelita"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021